Европейският парламент одобри многогодишната финансова рамка на Европейския съюз, която трябва да влезе в сила от 1 януари 2021 г.
Днешното гласуване е една от последните стъпки преди окончателното му приемане след години на преговори. Бюджетът бе приет с 548 евродепутати „за“, 81 „против“ и 66 въздържали се, съобщава изданието Politico.
„Това е иторически бюджет за исторически момент“, заяви председателят на Европейския парламент Давид Сасоли. „С този план, европейският план „Маршал“ може да започне, да ни помогне да излезем от драматичната криза, създадена от COVID, и да постави основите за ново начало – на една по-зелена и по-справедлива Европа“, каза той.
В сряда евродепутатите също така одобриха и новия механизъм, свързващ европейското финансиране с върховенството на закона, както и междуинституционалното споразумение, което включва рамката на план за въвеждане на нови източници на средства за бюджета на блока.
Бюджетът, който все още трябва да бъде одобрен от националните парламенти, ще позволи на ЕС да издаде общия си европейски дълг, като средствата след това ще бъдат предоставени на правителствата под формата на грантове и заеми.
В бюджета са заложени 15 милиарда евро допълнителни средства за ключови програми на ЕС, съобщава БТА.
Увеличението ще е в полза на 10 водещи програми, сред които „ЕС в подкрепа на здравето“, „Еразъм+“ и програмата за научни изследвания „Хоризонт".
11 млрд. евро ще бъдат взети от глоби, които дружествата ще плащат при неспазване на правилата за конкуренция, а 4 млрд. ще бъдат осигурени от преразпределения и маржове в рамките на Многогодишната финансова рамка.
Отделно 1 млрд. евро ще бъдат заделени за бъдещи кризи.
Освен това, от Европарламента изготвиха пътна карта за въвеждане на нови собствени ресурси, които да бъдат включени в бюджета, като схемата за търговия с емисии. В нея са включени и данък върху цифровите технологии, който ще започне да се събира от 2023-а година.
Парламентът ще следи как се изразходват средствата по инструмента за възстановяване „Следващо поколение ЕС", който е в рамките на бюджета.
За да влезе в сила бюджетът, Съветът трябва да го одобри официално, след което той да бъде публикуван в официалния вестник на ЕС.
Очаква се да влезе в сила от 1-ви януари, допълва Националното радио.