Твърдата блокада в Германия, която влиза в сила от 16 декември, ще засегне най-тежко малкия и средния бизнес, който много разчиташе на предколедната потребителска еуфория. Данните на Министерството на финансите показват, че държавната помощ срещу икономическото влияние на пандемията от коронавирус ще струва на хазната на Германия около 1,4 млрд. евро. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria адвокат Анна Тюнис-Бамбалска от кантора Marzillier und Kollegen.
„От утре в най-голямата европейска икономика ще бъде затворено всичко освен хранителните магазини, аптеките, банките и пощите“, поясни тя.
Според нея причината за затварянето на търговските обекти е повишаването на случаите на заразените с коронавирус през последните няколко седмици.
„Здравните власти обявиха, че ако не бъдат въведени по-строги мерки, до края на годината могат да бъдат заети всички легла за интензивна грижа“, посочи Бамбалска и цитира официални данни, според които към момента капацитетът на свободните легла в интензивните отделения в Германия е едва 14%.
„Блокадите се отразяват най-тежко на малкия и средния бизнес, тъй като тези компании се възползват най-силно от еуфорията около коледните празници. Но като цяло този локдаун се приема повече с разбиране от обществото“, коментира адвокатът.
Бамбалска обясни, че в Германия има три пакета за подкрепа на бизнеса, като към момента вече се изпълнява вторият, който предвижда до 75% от фиксираните разходи на малките и средните предприятия да бъдат поети от държавата.
„Обществото е много търпеливо. Бизнесът и кредиторите знаят, че ще бъдат удовлетворени финансово и всеки просто чака своя ред“, констатира тя.
Как правителството на Германия ще помогне на бизнеса? Колко тежки ще са последствията на твърдия локдаун и колко ще струва спасителният пакет на германската икономика? Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на „Бизнес старт“ може да видите тук.