"Ако оставим настрана нашите взаимоотношения със съседите ни, които в момента се намират в много ниска точка, България се превърна в един неразбран партньор за всички страни в ЕС. Затова смея да кажа, че ние останахме сами в спора си със Скопие", е мнението на експерта.
По думите на Весела Чернева последиците от българското вето върху европейското членство на Северна Македония ще бъдат директни и София няма да може вече да разчита на съдействие и най-вече разбиране от страна на Брюксел.
"Фондът за възстановяване, Зелената сделка и трансформацията на зависимата от въглища българската енергетика са все фактори, за които е нужно съдействие от блока. Но след нашето "не" вече исканията и желанията на София ще бъдат глас в пустиня", коментира Чернева.
Като продължение на темата за ветото и компромиса между Полша, Унгария и Германия тя коментира, че няма нищо учудващо по отношение на отстъплението от страна на Варшава и Будапеща.
"Натискът върху тези държави е двоен. От една страна, призивите на Брюксел и Берлин като ротационен председател и от друга - тези на бизнеса както в Европа, така и вътре в самите държави", посочи заместник-директорът на Европейския съвет за външна политика.
Тя смята, че ветото не е ядрената опция, но е много сериозно оръжие и се използва от 27-те страни винаги в краен случай и позволява да възтържествуват интересите на всяка страна от Евросъюза.
Как ще се отнася ЕС към България през следващите месеци и ще имат ли влияние предстоящите парламентарни избори за това?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Светът е бизнес" може да видите тук.