Дългосрочните ефекти от Brexit могат да имат по-голямо въздействие върху компаниите, отколкото пандемията с коронавируса, заяви Майкъл Сондърс от Английската централна банка, цитиран от Ройтерс.
„Бизнесът ще се отърси от ефекта на COVID-19, тъй като е временен, но дългосрочните ефекти от Brexit могат да бъдат по-постоянни“, каза Сондърс в интервю за уебсайта TheBusinessDesk.com.
Управителят на АЦБ Андрю Бейли заяви в понеделник, че Brexit без сделка ще причини дългосрочни щети на британската икономика за разлика от пандемията и това може да се усеща в продължение на десетилетия.
Великобритания и Европейският съюз все още водят преговори за търговско споразумение преди изтичането на преходния период на 31 декември.
Сондърс каза също, че британската икономика едва ли ще изпадне в рецесия.
„В момента не си струва да се притеснявате твърде много за рецесията. Отчетохме голямо възстановяване през третото тримесечие. Ще има спад през четвъртото, но ние прогнозираме свиването да е само с около 2% “, каза той.
Говорител на Европейската комисия (ЕК) заяви по-рано тази седмица, че не е възможно преходният срок до пълното оттегляне на Великобритания от Европейския съюз (ЕС) да бъде удължен след 31 декември тази година.
Преговорите за сключване на търговско споразумение продължават, но някои значителни и основни различия между двете страни засега се запазват. Както и през последните няколко седмици, фокусът все още е основно върху квотите за риболов и осигуряването на лоялна конкуренция за компаниите, включително върху регулирането на държавните помощи.