fallback

Лидерите на ЕС не можаха да намерят решение за ветото на Полша и Унгария

Ръководителите на страните членки се разбраха да продължат разговорите

23:23 | 19.11.20 г. 9
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Лидерите на Европейския съюз влязоха в сблъсък в четвъртък заради ветото на Полша и Унгария върху плана на блока за възстановяване в размер на 1,8 трлн. евро, но се съгласиха, че е необходимо повече време за постигане на споразумение, съобщава Ройтерс.

Ветото на Варшава и Будапеща по всяка вероятност ще забави средствата от ЕС и то във време, когато и 27-те страни членки са обхванати от втората вълна на коронавируса и икономиките им е много вероятно да се свият през последното тримесечие на годината.

„Има консенсус за европейския бюджет, но не и за механизма за върховенството на закона“, каза германският канцлер Ангела Меркел по време на пресконференция след края на заседанието. „Това (вето – бел. ред.) означава…, че трябва да продължим разговорите с Унгария и Полша“, заяви тя.

Полша и Унгария отказаха да подкрепят новия финансов план за целия ЕС, въпреки че те ще са едни от големите му бенефициенти, тъй като парите са свързани с прилагането на върховенството на закона.

Европейските лидери, които заседаваха чрез видеоконферентна връзка в четвъртък вечерта, обсъдиха конфликта за по-малко от половин час и се съгласиха, че трябва да бъде решен на експертно ниво.

„Видео телеконференция не е подходящият формат за обсъждане на такъв сложен въпрос“, заяви представител на ЕС. „Не подценяваме сериозността на ситуацията и вярваме, че имаме нужда… от споразумение“, допълни той.

Докато Полша и Унгария отказват да подкрепят обвързването на финансовия план с върховенството на закона, други – като Холандия и Европейския парламент, отказват да приемат финансовата рамка без него.

„Няма шанс европейският бюджет или спасителната програма да влязат в сила в сегашната си форма“, коментира Гергели Гуляш, началникът на кабинета на унгарския премиер.

Долната камара на полския парламент подкрепи с резолюция ветото на правителството. Въпреки това властта се остави вратичка за постигане на споразумение, като една от причините най-вероятно е тази, че страната може да получи над 130 млрд. евро от финансовия пакет.

„Убедени сме, че ще бъде постигнат компромис в преговорния процес, който ще позволи на полското правителство да приеме решение“, коментира говорител на кабинета.

ЕС вече заяви в изявление, че няма да приеме разводняване на условията за върховенство на закона, които вече така или иначе бяха смекчени.

Планове за ваксинации

След края на видеоконференцията Ангела Меркел заяви, че Европейската комисия е поискала от всички страни членки да представят своите планове за ваксиниране на гражданите срещу коронавирус.

„Приоритетите за ваксинирането са сходни в повечето страни членки – първо медицинският персонал, след това уязвимите групи“, заяви тя пред журналисти по време на пресконференцията си.

По отношение на ограничителните мерки за борба с коронавируса председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че ЕК ще предложи постепенно и координирано вдигане на ограниченията в блока, за да се избегне нова вълна на пандемията.

„Ще продължим да координираме усилията си, за да държим гражданите информирани за ваксините“, каза тя. Фон дер Лайен също така допълни, че ЕК разширява преговорите си за медикаменти с Moderna и Novavax.

Що се отнася до европейската координация в отговор на пандемията премиерът Бойко Борисов приветства преди началото на срещата предложението за изграждане на Европейски здравен съюз, който ще позволи ЕС да бъде по-подготвен за в бъдеще при евентуални други здравни кризи.

Той също така добави, че се водят разговори, така че страната ни да е готова, ако са необходими фризери, в които ваксина да се съхранява при много ниска температура.

„Всички заедно, солидарно не само участваме в плащането на ваксините, но и по начина, по който да бъдат справедливо разпределени възможно най-бързо“, заяви премиерът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:12 | 12.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още