Унгария и Полша блокираха приемането от правителствата на страните членки на ЕС на бюджета за 2021-2027 г. и възстановителния фонд за 27-те страни от блока, защото той включваше клауза, обвързваща достъпа до средствата със спазването на върховенството на закона, предават Ройтерс и Bloomberg.
Постоянните представители на страните членки в ЕС бяха в Брюксел, за да утвърдят постигнатия компромис за пакета от 1,8 трлн. евро с Европейския парламент, но не можаха заради ветото на Варшава и Будапеща.
Германското председателство на съюза съобщи, че посланиците са гласували обвързването на парите и спазването на върховенството на закона, защото този вот е изисквал само квалифицирано мнозинство.
Но за гласуването на бюджета на стойност 1,1 трлн. евро и възстановителния пакет от 750 млрд. евро, който изисква единодушна подкрепа, „две страни членки на ЕС изразиха резерви“, съобщи председателството.
По-рано днес говорителят на унгарското правителство заяви, че страната му планира да наложи вето върху бюджета на Европейския съюз за 2021-2027 г. и плана за възстановяване от коронакризата заради предложението за обвързване на финансирането с придържането на държавите членки към върховенството на закона.
Премиерът на Унгария Виктор Орбан вече изпрати писмо до институциите на ЕС със заплаха да наложи вето върху бюджета, а през юли депутатите от Унгария заявиха, че правителството не трябва да приема такива условия в преговорите за многогодишната финансова рамка.
Националистическото правителство на унгарския министър-председател Виктор Орбан от години е в противоречие с европейските партньори заради усещането за ерозия на демократичните стандарти, което отклонява Орбан и неговите полски съюзници от блока.
През лятото Съветът на ЕС реши да обвърже всяко бъдещо изплащане на средства със зачитането на демократичните стандарти, включени в учредителния договор на ЕС, като независимостта на съдилищата, медиите и образованието. Всички са подложени на атака от Орбан през последните години. Унгарският лидер обаче отхвърля всички обвинения и на свой ред обвинява Брюксел в двойни стандарти, позволяващи на други страни да правят неща, за които Унгария е наказвана.
„Полша разчита на рационален подход от нашите партньори и на изработването на правила, които биха позволили постигането на споразумение“, заяви говорител на полското правителство.
„Ние сме отворени за конструктивни решения, ако те отговарят на заключенията на Европейския съвет и договорите на ЕС“, допълни той.
Заради блокирането парите за икономическото възстановяване на всички страни членки на ЕС от рецесията, породена от пандемията от COVID-19, вероятно ще бъдат забавени. По първоначални планове те трябваше да започнат да текат към страните членки от средата на 2021 г.
„Ако спазвате върховенството на закона, няма от какво да се страхувате. Отхвърлянето на цялото кризисно финансиране на Европа в най-тежката криза от десетилетия е безотговорно“, заяви в Twitter Манфред Вебер, който оглавява най-голямата група в Европейския парламент.
ЕС трябва да разреши бързо безизходицата около бюджета и възстановителния фонд, тъй като средствата се необходими за стимулиране на възстановяването от пандемията, заяви еврокомисарят по търговията Валдис Домбровскис, цитиран от Ройтерс.
„Смятам, че при всички случаи се нуждаем от бързо разрешаване на тази ситуация. Парите са много необходими за възстановяването на европейската икономика“, каза Домбровскис на онлайн конференция.
„Колкото до условието за върховенството на закона, това е нещо, което Комисията вече посочи в първоначалното си предложение, т.е. то вече беше обсъждано отдавна“, допълни той.
*Информацията е допълнена в 18,35 ч.