Британската икономика е нараснала с 1,1% през септември спрямо август, което е по-бавно от очакваното, въпреки че последните ограничения за бизнеса тогава все още не бяха въведени, съобщава Ройтерс.
Икономистите, анкетирани от Ройтерс, очакваха месечен ръст от 1,5% през септември.
В същото време през третото тримесечие брутният вътрешен продукт (БВП) на страната е нараснал с рекордните 15,5% в сравнение с предходните три месеца, показват данни на Службата за национална статистика.
Но това не успя да компенсира срива от близо 20% през второто тримесечие, когато страната беше в плен на първата COVID вълна.
Миналата седмица Английската централна банка (АЦБ) обяви, че шестата по големина икономика в света вероятно ще се свие с рекордните 11% през 2020 г., преди да нарасне с малко над 7% през 2021 г.
Оттогава обаче новините за потенциално ефективна ваксина срещу COVID-19 породиха надежди, че възстановяването през следващата година може да бъде по-силно от прогнозата на централната банка.
Правителството подкрепи британската икономика със спешни мерки и намаляване на данъците на стойност над 200 млрд. лири, както и с програмата за изкупуване на облигации на АЦБ, която беше разширена до почти 900 млрд. лири.
Въпреки огромната подкрепа британската икономика претърпя най-големия спад сред големите икономики, сочат данни на националната статистика.
БВП остава с почти 10% по-малък, отколкото преди пандемията, отчитайки два пъти по-голям спад от тези в Италия, Германия и Франция и близо три пъти по-голям от понижението в САЩ.
Финансовият министър Риши Сунак заяви, че предприетите мерки за ограничаване на разпространението на COVID-19 вероятно са забавили икономическия растеж от септември.
„Днешните данни показват, че икономиката ни се е възстановила през лятото, но е започнала бавно да се свива през есента“, каза той в изявление. „Стъпките, които трябваше да предприемем оттогава, за да спрем разпространението на вируса, вероятно ще забавят още повече растежа“, коментира министърът.