Френският президент Еманюел Макрон намекна за възможно разделение в до голяма степен безконтролното в момента Шенгенско пространство.
"Ако някои държави не са готови да реформират тези правила, може да се наложи да си тръгнат по други начини", заяви Макрон във вторник след видеосесия с германския канцлер Ангела Меркел, нидерландския премиер Марк Рюте, австрийския канцлер Себастиан Курц и ръководителите на ЕС по темата за ислямисткия екстремизъм, предава Ройтерс.
В разговора стана по-специално дума за това как ЕС може да реагира по-решително на заплахата от ислямистите след атаките в Ница и Виена. В този контекст Макрон призова за реформа на правилата в Шенгенското пространство. Министрите на вътрешните работи на ЕС възнамеряват да обсъдят по-нататъшни стъпки в петък.
Макрон подчерта, че иска да запази отворени вътрешните граници. Предпоставката за това обаче е външните граници на ЕС да са по-добре защитени. Останалите представители на ЕС също призоваха за това. През миналата седмица Макрон обяви засилен граничен контрол по френската граница с Италия и Испания например.
Меркел, от друга страна, посочи, че не става въпрос за увеличаване на граничния контрол в Шенгенското пространство.
Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен съобщи, че комисията ще представи предложения за реформа на Шенген през май 2021 г. Шенгенското пространство, основано през 1985 г., включва държави от ЕС и някои държави извън ЕС като Норвегия и Швейцария.
Австрийският канцлер Курц също призова за по-сериозни действия срещу ислямистите в Европа, които са освободени от затворите. “Това са тиктакащи бомби със закъснител", каза той, имайки предвид родения в Австрия убиец във Виена, за когото се подозира, че е бил радикализиран, докато е бил в затвора.
Ръководителят на германската служба за защита на конституцията Томас Халденванг предупреди във вторник, че органите за сигурност имат проблеми с денонощното наблюдение на над 600 ислямисти, идентифицирани като възможна заплаха в Германия.
Меркел подчерта, че са необходими по-тесни контакти с ислямските страни, както и обучение за имами в държавите от ЕС. Това според нея е друг начин за борба с радикализацията.
Така например германският вътрешен министър Хорст Зеехофер се срещна във вторник с ислямски асоциации, за да договаря обучения за имами в Германия. Целта е да се предотврати появата на радикални ислямски проповедници от чужбина в джамии в Германия.
Също така е важно да се предприемат действия срещу ислямистката омраза в интернет, каза Меркел. Но не споменава по какъв начин органите за сигурност могат да наблюдават по-добре комуникациите от ислямисти чрез услугите за обмен на съобщения. Федералното правителство възнамерява да задължи операторите на такива услуги да предоставят на органите за сигурност достъп до криптирана комуникация от заподозрени.
Тя предлага това да се въведе на ниво ЕС.
"Това е борба между цивилизацията и варварството", заяви от своя страна нидерландският премиер Рюте.