Балканската политика на Китай не се отличава съществено от по-широкобхватната политика на Пекин. Балканите винаги са били една арена между Запада и Изтока. Сега обаче под Изток разбираме Китай, който преди всичко демонстрира своите икономически интереси в определени сектори, сред които най-вече инфраструктурата. Това заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria Стефан Хаджитодоров от Центъра за изследвания по национална сигурност и отбрана към БАН.
"Една съществена част от инициативата на китайския президент "Един пояс, един път" предвижда реализирането на различни инфраструктурни проекти, които да осигурят бърз и евтин транспорт до богатите западноевропейски пазари. Този път минава именно през Западните Балкани", напомни научният секретар на БАН.
Стефан Хаджитодоров уточни, че китайските инвестиции в инфраструктура не са преки, а се изразяват в отпускане на изгодни кредити за страните, в които се изграждат тези проекти.
"Характерното за тези кредити е, че повечето от тях се отпускат от трите най-големи държавни китайски банки и се дават само при положение, че китайските фирми ще получат съотвените обществени поръчки. В крайна сметка Пекин по този начин подпомага собствената си икономика, защото тези фирми работят само с китайски работници и материали", посочи той.
Според Стефан Хаджитодоров интересът на Китай към Югоизточна Европа няма да намалее, дори и ако отношенията се променят при Байдън, тъй като политиката на Пекин винага е била с далечна перспектива.
Вадим Рошманов, председател на Асоциацията за международно обществено развитие, очаква Китай и Русия да пратят своите поздравления едва тогава, когато новият президент на САЩ встъпи в длъжност. „Но който и да е той, политиката на максималния натиск се оказа неработеща“, смята анализаторът.
Според Вадим Рошманов американското общество сега ще си отдъхне заради избора на кандидата на Демократите. „Това ще успокои пазарите и ще отвори страната за чужди инвестиции", прогнозира той. По думите му при администрацията на Байдън въшната американска политика ще се разгърне и ще се повиши двустранното сътрудничество със съюзниците на Вашингтон, но "настъпателната политика към Китай няма да бъде променена толкова рязко и в търговско, и в технологично отношение", добави още Вадим Рошманов. Той е на мнение, че инвестициите в зелена енергия ще бъдат ключови в по-натъшните преговори между Вашингтон и Пекин.
Целия коментар вижте във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да видите тук.