Администрацията на Джо Байдън се готви да изтъргува с Германия реализацията на "Северен поток 2", коментират руските медии дни след като стана ясно, че Белият дом ще има нов стопанин през следващите четири години.
Пред ТАСС анализаторът Симонас Вилейкис коментира, че е напълно възможно газопроводът да бъде достроен в замяна на обещанието за покупката на повече втечнен газ от САЩ.
В РИА Новости пък са се допитали до бившия сенатор от Вирджиния Ричард Блек, според когото Байдън няма връзки с петролната индустрия в САЩ и вероятно ще допусне проекта, но срещу определени обещания.
"Северен поток 2" очевидно ще бъде в основата на бъдещите разговори на ЕС с администрацията на Белия дом. На този етап обаче можем само да гадаем каква ще бъде реакцията на Джо Байдън по проекта.
Преди повече от четири години, когато беше вицепрезидент на САЩ, Байдън беше категоричен, че "Северен поток 2" е лоша сделка за Европа и цели дестабилизацията на Украйна. По време на пресконференция в Стокхолм през 2016 година той посочи, че опасността идва от факта, че Русия използва проекта като геополитическо оръжие.
Днес основната част от газопровода по дъното на Балтийско море вече е построена. Остават само около 100 километра в крайбрежието на Дания, за които "Газпром" има разрешението на датските власти. Консорциумът около руския газов гигант, ангажиран с реализацията на "Северен поток 2", обаче беше спрян от санкциите, които наложи САЩ в края на 2019 година.
За да бъде сигурен, че проектът няма да успее да се промъкне между капките, Вашингтон затегна още повече ограниченията в края на октомври.
Досега Джо Байдън така и не коментира този казус, засягащ основно отношенията с Германия. Напълно е възможно той да се съгласи почти финализираният проект да заработи в израз на добра воля към ЕС и възстановяване на нормалните търговски отношения. Още повече, че Берлин изглежда няма намерение да се отказва от "Северен поток 2".
Цената на този етап остава неясна.