Европейският съюз си поставя амбициозната задача за декарбонизация на икономиката и нулеви емисии въглероден диоксид до 2050 година. И една от стъпките в тази посока е подобряването на енергийната ефективност, защото до голяма степен другите цели (за дял на зелената енергия и ограничаване на емисиите) са постигнати.
Една от основните задачи през следващите години са умните, енергийноефективни сгради, посочват в директиви от Брюксел. България също предвижда да насочи милиарди в тази посока.
Автоматични системи и умни мрежи ще следят енергийната консумация, базирано на прогнози и анализи в реално време. Сензори следят температурата, осветлението и други параметри в реално време и могат да бъдат управлявани от разстояние. Част от тази трансформация вече се случва през последните години - вече можем да управляваме електроуреди чрез приложения в телефона си.
Някои от бъдещите промени в сградите дори не можем да опишем все още, но едно е ясно - всичко това има нужда от все повече и повече енергия.
В момента 40% от потребяваната енергия в Европа се пада на сградите. Често обаче става дума за стари сгради, които имат нужда от редица подобрения и модернизация. Но за да се превърнат те в домовете на бъдещето са нужни повече мерки, отколкото познатото ни саниране.
В представите на Брюксел сградите ще имат различни гъвкави възможности - термопомпи и/или отопление и охлаждане с термални източници, с които се избягват разходите за изкопаеми суровини за отопление, съответно и се намалява замърсяването на въздуха. На покривите са инсталирани соларни панели, батерии за съхранение на енергията, а самите домакинства са активни участници в системата, не просто пасивни ползватели на енергията.
Според организацията Eurelectric електрификацията на сградите може да се окаже търсенето решение в плановете за декарбонизация на континента. Преминаването на ток на системите за охлаждане и отоплението ще донесе по-чист въздух и по-добър жизнен стандарт в ЕС. Нещо повече - технологиите вече съществуват на пазара и могат веднага да бъдат приложени, както и да бъдат съчетани с други умни устройства в бъдещите умни сгради.
В плановете на европейските институции пред домовете на бъдещето ще бъдат паркирани електромобили. 90% от тях ще бъдат зареждани в домовете на собствениците им или на работните им места. Така в сградите ще трябва да се появят станции за зареждане на автомобилите.
В крайна сметка нашите умни сгради трябва да бъдат свързани с умните енергийни мрежи, за да се постигне в пълна степен идеята.
Разбира се, тези планове трябва да вземат предвид, че голяма част от старите сгради се обитават от хора с ниски доходи. Eurelectric препоръчва тези домакинства да бъдат във фокуса на правителствата чрез програми за реновиране.
Организацията вижда добър потенциал за увеличаване на дела на електрическата енергия в различни сектори на икономиката и живота ни като цяло. Големият въпрос обаче е да оценим дали емисиите от производството на тази електроенергия ще могат да бъдат ограничени и на каква цена ще се случи това. Както и ще бъдат ли изпълнени навреме големите цели.