Русия планира да започне производството и износа на водород, като част от своята цел да диверсифицира енергийното си портфолио. Москва преговаря с Япония, като се стреми да разшири списъка с клиенти, обхващайки и други страни от Азия, съобщава Nikkei Asia Review.
Руският заместник-министър на енергетиката Павел Сорокин разкри в скорошно интервю пред Nikkei информация относно новата руска политика за износ на 2 млн. тона водород до 2035 г. Страната вече води преговори с японски представители, както и с Kawasaki Heavy Industries и с други японски компании за сътрудничество в областта. Плановете на Москва включват и износ в посока Европа и други части на Азия до 2035 г.
Русия произвежда водород за своя индустриален сектор, но страната се надява да започне да изнася по 200 хил. тона годишно до 2024 г. и да увеличи тези количества до 2 млн. тона към 2035 г. Сорокин заяви, че Русия има голям потенциал в комерсиализацията на водорода и страната ще изпробва различни производствени методи.
Планът обхваща три вида водород, които Русия може да произведе – „сив“ водород, който се генерира от изкопаеми горива като природен газ; „син“ водород, който се произвежда от изкопаеми горива чрез технология за улавяне на въглерод за намаляване на емисиите; и „зелен“ водород, при който се използва възобновяема енергия.
Русия планира да използва атомни електроцентрали за производството на зелен водород.
Извличането на водород от природен газ ще бъде най-икономичният метод, изтъква Сорокин. Той обясни, че производствените разходи ще бъдат от половин до една четвърт от тези при производството на водород чрез електролиза, и че Русия ще предложи конкурентни експортни цени.
В отговор на новата правителствена политика за производство на водород доставчикът на природен газ „Газпром“, производителят на атомна енергия „Росатом“, технологичният конгломерат „Ростех“ и Руската академия на науките са започнали разработването и проучването на пазара за производство и износ на водород. И четирите субекта се контролират от руското правителство.
Сорокин посочи азиатските страни, включително Япония, Китай и Южна Корея, както и европейските страни, в това число Германия и Франция, като обещаващи дестинации за износ на руски водород. Той заяви, че водородът може да се използва в сектори като транспорта, рафинирането на петрол и производството на електричество, химикали и торове.
Енергийният зам.-министър подчерта, че намаляването на транспортните разходи и безопасният транзит ще представляват най-голямото предизвикателство пред износа на водород в Русия. Той добави, че страната обмисля да инжектира водорода в съществуващите газопроводи за Европа и да извършва доставки на газа с кораби до Япония и други азиатски страни.
Международната агенция по енергетика (МАЕ) прогнозира, че глобалното търсене на водород ще надхвърли 130 млн. тона през 2040 г. и 500 млн. тона до 2070 г. в сравнение с едва 71 млн. тона през 2019 г.
Въпреки че Русия е основен износител на изкопаеми горива, руският енергиен министър Александър Новак заяви на 11 октомври, че страната се фокусира върху развитието на производството на водород, тъй като светът е започнал процес на декарбонизация.
Сорокин изрази големи надежди относно японското търсене на водород. Той разкри, че Русия вече е започнала дискусии с японското министерство на икономиката, търговията и индустрията и местни компании за доставките на водород. Той също така изрази надежда, че между двете страни ще бъде подписано двустранно споразумение за сътрудничество.