Русия има амбиции да се превърне в световен лидер в производството на чист водород и в областта на технологии по улавяне на въглероден диоксид. Наред с това страната не планира да намали добива на изкопаеми енергийни суровини, коментира в интервю за The Guardian руският енергиен министър Александър Новак.
В Русия не виждат достигане на максимума в добива на природен газ в близко бъдеще и въпреки заявените екологични цели, потреблението на природен газ само ще расте. "Вярвам, че природният газ е екологичен източник на енергия", обяснява Новак и допълва, че делът на суровината в световния енергиен микс само ще расте през следващите години.
Новак коментира пред британското издание, че страната ще активизира работата в газовите находища и до 2035 година ще добива по 1 трилион куб. метра годишно. Плановете са износът към Европа по газопроводите да остане в обем на около 200 млрд. куб. метра, но да се увеличи износът на втечнен газ - от 29 млн. тона сега до 120-140 млн. тона през 2035 година.
The Guardian припомня доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ), според който потреблението на природен газ в Европа ще намалее с 8% до 2030 година. Така, с увеличението на добива Русия явно планира да се обърне най-вече към Азия, където започва процес на затваряне на въглищни централи.
Русия е в състояние да произвежда и водород и да бъде лидер и на този пазар, уверен е Новак. Водород се добива или чрез електролиза, използвайки енергия от възобновяеми източници, за разделяне на молекулата на водата, или чрез разделяне на молекулата на газа, използвайки пиролиза.
Руският енергиен министър обяснява пред The Guardian, че страната може да използва и двата метода, както и че развива технология за улавяне на въглеродните емисии. Заедно с производството на водород, Москва скоро ще е в състояние да предлага на своите потребители "зелен" газ, използвайки съществуващите маршрути.Към момента това е скъпо начинание, но с включването на възобновяемите източници, с времето цените ще намаляват, смята Александър Новак.
С по-ниската цена, водородът може да заеме подобаващо място в плановете за въглеродно неутрална икономика. А от друга страна е и шанс за Русия да съхрани своята зависима от горивата икономика. Екологичните цели за Москва не са много амбициозни, коментират еколозите от Carbon Action Tracker.
В началото на 90-те години на миналия век страната затвори голяма част от предприятията си, които бяха големи замърсители на околната среда. Сега без особени усилия Русия може да покрие изискване за намаляване на емисиите с 25-30% спрямо нивата от 1990 година до 2030 година.