fallback

Първата емисия социални облигации на ЕС привлече рекордните 233 млрд. евро

Инвеститорите са привлечени към печалбата, тъй като дълг с кредитен рейтинг ААА не се среща всеки ден

13:56 | 20.10.20 г.
Автор - снимка
Създател

Първата емисия от т. нар. социални облигации на Европейския съюз е получила поръчки за над 233 млрд. евро – рекорд за еврозоната.

Блокът изглежда ще успее да събере 10 млрд. евро от продажбата на 10-годишен дълг чрез банки, съобщават запознати с въпроса пред Bloomberg. Само това увеличи поръчките над 145 млрд. евро, което е най-голямата сума за продажба в Европа. Също така ЕС емитира 7 млрд. евро в 20-годишни облигации.

Инвеститорите са привлечени от печалбата, тъй като дълг с кредитен рейтинг ААА не се среща всеки ден. В същото време социалните облигации – при които приходите се използват за социалното благо на дадена група хора – са най-бързо разрастващата се част от устойчивите финанси.

Емисията, която е и първото съвместно издаване на дълг от страните членки, след като блокът договори своята спасителна програма, трябва да осигури финансиране за подпомагане на работните места.

„Тези облигации бяха очевидно нетърпеливо чакани и тези емисии само затвърждават заключението, че има огромно търсене за облигации в момента“, посочва Ян фон Герих, главен стратег на Nordea Bank Abp.

Търсенето на дълг достигна абсолютни върхове на много места в Европа през тази година. Досегашният рекорд за единична продажба беше на Италия с поръчки на стойност 107 млрд. евро за 10-годишен дълг, издаден през юни.

ЕС е наел Barclays Plc, BNP Paribas SA, Deutsche Bank AG, Nomura и UniCredit SpA като надзираващи продажбата банки.

Блокът се надява да продаде толкова социални облигации, колкото са издадени до този момент по света, за да подкрепи своята програма за стимулиране на заетостта SURE. Пазарът същевременно продължава да расте – четирикратно от началото на годината до над 72 млрд. долара. ЕС се очаква да е лидер и на пазара на „зелен“ суверенен дълг, като плановете са от догодина да започне продажбата на 225 млрд. евро.

„По същество може да са приключили с програмата SURE засега“, посочва Пиет Кристиансен, главен стратег на Danske Bank A/S.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:59 | 13.09.22 г.
fallback