Въпреки полаганите усилия биоразнообразието в Европа продължава да се влошава, показва последният доклад на Европейската агенция по околна среда, изготвен на базата на прегледа на изпълнението на директивите в областта за периода 2013 - 2018 година. Причините са доста - интензивното селско стопанство, урбанизацията, неустойчивите горски дейности и замърсяването.
Докладът съдържа анализ на данните за състоянието и тенденциите при всички видове диви птици в ЕС (460 вида), 233 типа местообитания и почти 1400 вида други диви растения и животни, които представляват интерес за Европа.
Някои видове и местообитания се подобряват, но това не е достатъчно, за да бъдат покрити целите в стратегията на ЕС за 2020 година, посочват още експертите. След множество проекти популациите от иберийски рис, горски елен и видри се възстановяват, но са необходими по-мащабни действия.
Затова и очакването на Агенцията е стратегията до 2030 година да гарантира, че екосистемите в Европа ще бъдат здрави и устойчиви на промените в климата.
За целта трябва да бъдат поставяни по-амбициозни цели, които обаче и да бъдат изпълнявани, за да има цялостен ефект.
Данните показват, че половината от популацията на птиците в Европа има добър сатус, но състоянието на птиците, тясно свързани със селското стопанство, се влошава. За 14% от птиците статусът е неизвестен, тъй като няма информация за броя и тенденциите за развитието на видовете.
Най-тежко е положението със сладководните риби, главно заради промени във водните обекти, както и заради водноелектрическите централи (ВЕЦ).
Едва 15% от местообитанията са в добро състояние, отчита още докладът.
Мрежата "Натура 2000", която е основният инструмент на ЕС за постигане на целите за опазването на биоразнообразието, обхваща над 27 хил. зони, покривайки около 18% от земята и 10% от крайбрежието на ЕС. Опазването на околната среда помага не само за борбата с измененията на климата, но и да осигури възможност за разкриване на нови работни места в селските региони. Пример в тази насока е възстановяването на торфища и влажни зони.
"Според направената от нас оценка ако искаме да опазим доброто състояние и приспособимост на природата в Европа, както и своето собствено благосъстояние, ще трябва да променим основно начина, по който произвеждаме и консумираме храна, управляваме и използваме горите си и изграждаме своите градове", коментира директорът на Агенцията по околна среда Ханс Брюнинкс при представянето на доклада, цитиран от пресцентъра на ЕК.