fallback

Лагард: ЕС да помисли дали фондът за възстановяване може да стане постоянен

Президентът на ЕЦБ изрази надежда, че ще има и дебат за общ бюджетен инструмент за еврозоната

10:47 | 19.10.20 г.
Автор - снимка
Редактор

Лидерите на Европейския съюз трябва да обмислят възможността фондът за възстановяване на региона на стойност 750 млрд. евро да се превърне в постоянен инструмент, смята президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард.

„Този инструмент от плана за възстановяване е отговор на извънредна ситуация“, каза тя в интервю за френския вестник „Le Monde“, публикувано на сайта на ЕЦБ в понеделник и цитирано от Bloomberg. „Трябва да обсъдим възможността той да остане в европейския набор от инструменти, за да може да се използва отново, ако възникнат подобни обстоятелства.“

„Надявам се, че ще има дебат и за общ бюджетен инструмент за еврозоната и че той ще бъде обогатен от настоящия ни опит“, добави тя.

Въпреки че ЕЦБ отдавна призовава за общ бюджет на еврозоната, забележките на Лагард изглежда надхвърлят нейно предишно изказване, че фондът за възстановяване е „еднократен“ - коментар, който тя направи в Европейския парламент миналия месец. Това беше в отговор на въпрос на нидерландски депутат, който попита дали смята, че фондът трябва да бъде постоянен - на което Нидерландия категорично се противопоставя.

По-рано ЕЦБ заяви, че инструментът може да „предполага уроци“ за Европа.

Фискалната подкрепа беше ключов елемент за овладяване на икономическата криза в региона, заедно с паричните стимули. С нарастването на опасенията, че влошаващата се здравна ситуация може допълнително да забави икономиката, Лагард заяви, че ЕЦБ все още има възможността да направи промени в политиката, ако е необходимо.

„Опциите в нашия набор от инструменти не са изчерпани“, каза тя. „Ако трябва да се направи повече, ще направим повече“, допълни Лагард.

Напоследък политиците са загрижени за темповете на възстановяване. По-малко от две седмици преди следващата среща на ЕЦБ перспективите за еврозоната се влошиха бързо, след като някои държави наложиха вечерен час и други ограничения, за да спрат разпространението на коронавируса.

„След подобрението от лятото възстановяването беше неравномерно, несигурно и непълно и сега рискува да загуби скорост“, каза Лагард. „Ще следим отблизо индикаторите през цялата есен.“

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:33 | 13.09.22 г.
fallback