Шведската екоактивистка Грета Тунберг призова в сряда лидерите на Европейския съюз (ЕС) да "направят всичко възможно", за да засилят амбициите на блока за намаляване на отделянето на въглерод по време на срещата на върха през тази седмица.
„Разбира се, нищо от предложеното или приетото не е в съответствие с науката, но ние все още изискваме от тях (представителите на ЕС) да направят възможно най-много... да се ангажират с това, което са обещали да направят“ по отношение на Парижкото споразумение за климата от 2015 г., заяви Тунберг във видео интервю.
От своя страна Лиза Нюбауер, германската активистка от движението Fridays for Future, изтъкна, че е странно как думите и действията на политиците се разминават.
Европейските лидери трябва да се споразумеят до края на тази година относно климатичните цели за 2030 г. за намаляване на емисиите на парникови газове, като Европейската комисия (ЕК) предложи увеличаване на общата цел до 55% от 40% спрямо нивата на емисиите от 1990 г.
Крайната цел на Брюксел е въглероден неутралитет до 2050 г.
Лидерите ще трябва да се договорят за план, който да удовлетворява Европейския парламент, където климатичните рамки на ЕК вече бяха разкритикувани като недостатъчно амбициозни.
В сряда 11 държави членки на блока, включително Франция, Испания и Нидерландия, подкрепиха идеята за свиване на емисиите с „поне 55%“ до 2030 г.
Но много страни от Източна Европа, особено Полша, която продължава да е силно зависима от въглищата, не са склонни да следват подобен път, докато Германия, ротационният домакин на председателството на Съвета на ЕС, иска да постигне единодушие.
Според Тунберг, дори онези европейски страни, които се възприемат като лидери в прехода, са твърде далеч от целите, които трябва да бъдат изпълнени.
Климатичните организации предупреждават, че намаленията с 55% или дори 60% по отношение на генерирането на парникови газове в ЕС няма да са достатъчни за ограничаване на глобалното затопляне под 2 градуса по Целзий спрямо прединдустриалните нива, както е посочено в Парижкото споразумение.
Лидери като Макрон имат "невероятна възможност да поемат отговорност", посочва Тунберг.
По нейните думи ако Франция и хората като Макрон не са способни да поемат тази отговорност и инициатива, няма как да се очаква, че страни като Китай и Индия ще изпълнят своите ангажименти.