fallback

Франция връща вечерния час в Париж и други големи градове заради коронавируса

Правителството въведе извънредно положение за общественото здраве заради нарасналите случаи на новозаразени

21:54 | 14.10.20 г.

Френският президент Еманюел Макрон. Снимка: EPA/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон съобщи в интервю за националната телевизия, че ще бъде въведен вечерен час в Париж и други големи градове като Гренобъл, Лил, Лион, Марсилия, Монпелие и Тулуза в опит за спиране на разпространението на коронавируса, съобщават френски медии.

Той ще влезе в сила от събота и ще важи всеки ден от 21 ч. до 6 ч. Вечерните часове ще действат четири седмици, уточни френският президент.

„Трябва да реагираме, защото положението е тревожно… Трябва да сведем 20 000-те случаи на ден до 3 хил.“, каза Макрон. Той припомни, че неспазването на новите ограничения може да бъде санкционирано с глоба от 135 евро, пише френският вестник La Tribune.

Ограниченията обаче няма да попречат на хората да заминават във ваканция, увери френският президент. Освен това „няма да има ограничения за транспорта“, допълни той.

„Би било диспропорционално да затворим страната“, смята Макрон. Решението за вечерен час в големите френски градове ще има значителни икономически последици. „Ще имаме допълнителни инструменти за подкрепа“, включително възобновяване на механизма за частична безработица в хотелиерството, ресторантьорството, събитийната индустрия и културата и нов срок за гарантираните от държавата заеми, каза френският президент.

По-рано днес френското правителство обяви извънредно положение за общественото здраве, като предостави на местните власти по-големи правомощия да налагат нови мерки за овладяване разпространението на COVID-19, предаде Ройтерс.

„Пандемията от COVID-19 съставлява бедствие за общественото здраве, което по своя характер и сериозност излага на риск здравето на населението“, съобщи правителството в комюнике, в което обяви извънредното положение.

„Тя оправдава обявяването на извънредно положение, за да бъдат приети мерки…, които са строго пропорционални на рисковете за общественото здраве“, се допълва в съобщението.

Френското правителство вече обяви извънредно положение за общественото здраве през март тази година, когато приетите в болница заради епидемията бяха близо до върховото си равнище.

По онова време властите използваха допълнителните си правомощия, за да нареждат да хората да остават по домовете си с изключение на ходене на работа, купуване на храна или спортуване за един час на ден.

Извънредното положение беше отменено в континенталната част на Франция през юли, след като броят на заразените с COVID-19 намаля. Оттогава обаче случаите отново се увеличиха, а премиерът Жан Кастекс заяви, че Франция е обхваната от втора вълна на вируса.

Френските здравни власти обявиха в сряда, че броят на лекуваните в болница хора заради COVID-19 е надхвърлил прага от 9100 за първи път от 25 юни.

Действията на френското правителство са в унисон с мерките в други големи страни в Европа, задействани през последните дни. Във вторник холандското правителство обяви, че затваря барове и ресторанти в рамките на "частична блокада", която ще трае най-малко четири седмици. Италия въведе нови ограничения за нощния живот, обществените събития и любителския спорт, а британският премиер Борис Джонсън обяви в понеделник, че баровете и кръчмите ще затворят в най-тежко пострадалите части от Англия. Германските власти предупредиха хората да проявяват повишено внимание, припомня Bloomberg. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 19:51 | 11.09.22 г.
fallback