fallback

Банкер от ЕЦБ: Втората COVID вълна няма да има толкова драматично въздействие

Банката ще следи за необходимостта от разширяване на мерките си в подкрепа на бизнеса, заяви Клаас Кнот

15:54 | 13.10.20 г.

Новата вълна от коронавирусни инфекции забавя икономическото възстановяване в Европа, но вероятно ще има по-слабо въздействие от първата, заяви във вторник президентът на холандската централна банка и член на управителния съвет на ЕЦБ Клаас Кнот.

„Имаме основания да вярваме, че втората вълна ще има не толкова драматично въздействие като първата, за която бяхме напълно неподготвени“, каза Кнот пред репортери.

„Вече знаем малко повече за вируса и бизнесът се научи да се адаптира, когато е възможно, например чрез онлайн търговия на дребно“, коментира той.

Но новите ограничения за борба с втората вълна от коронавирус започват да забавят растежа, добави Кнот.

„Ранните показатели сочат към забавяне на растежа. Ясно е, че втората вълна ще засегне възстановяването, но е твърде рано да се каже с колко“.

ЕЦБ ще следи за необходимостта от разширяване на собствените си мерки за спешна подкрепа, но ще се нуждае от повече информация за икономическите перспективи, за да вземе решение.

„Но тъй като новите ограничения се разпространяват в цяла Европа, правителствата и централните банки трябва да продължат да подкрепят бизнеса и работниците, които са изложени на риск да загубят работата си“, подчерта той.

„Щетите от твърде ранното прекратяване на мерките ще са по-големи от разходите за поддържането им по-дълго от необходимото. И трябва да избягваме да ги прекратяваме наведнъж. Когато дойде времето, връщането към нормалното трябва да бъде постепенно и предсказуемо“, добави банкерът.

Холандската централна банка във вторник заяви, че ще продължи да предоставя на най-големите холандски банки допълнителна възможност да поддържат кредитния поток чрез намаляване на капиталовите изисквания поне до края на следващата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 02:50 | 13.09.22 г.
fallback