fallback

ЕС реши да наложи санкции на руснаци заради случая с Навални

Дипломати твърдят, че външните министри в блока са се съгласили с плана на Германия и Франция

19:31 | 12.10.20 г.

Министрите на външните работи на страните членки на Европейския съюз (ЕС) са подкрепили плана на Германия и Фрация за налагането на санкции срещу руснаци, заподозрени за отравянето на критика на Кремъл Алексей Навални, твъдят дипломати, цитирани от Ройтерс.

Берлин и Париж отправиха предложенията си на среща на външните министри в Люксембург. Те твърдят, че не са получили прадвоподобно обяснение от Москва за това, което според Организацията за забрана на химическото оръжие (ОЗХО) е присъствието на забранения агент Новичок в тялото на Навални. Новичок е нервопаралитично вещество, използвано във времената на Съветския съюз.

При пристигането си на срещата по-рано днес германският министър на външните работи Хайко Маас коментира, че отравянето не може „да остане без последствия“.

„Франция и Германия предлагат налагане на санкции срещу определени хора, които ни привлякоха вниманието в това отношение“, посочи Маас, без да разкрие повече подробности.

Европейски дипломати са коментирали пред ЕС, че е дадена широка подкрепа сред 27-те външни министри за замразяване на активите и налагане на забрани за пътуване на няколко служители на руското военно разузнаване.

Не се очаква санкциите да бъдат одобрени незабавно, тъй като първо трябва да се подготвят самите текстове, а след това да бъдат изчистени неточностите от експерти от държавите членки.

Навални се почувства зле на 20 август, докато пътуваше със самолет на територията на Русия. По-късно той бе прехвърлен за лечение в Берлин. Взетите от него кръвни проби са потвърдили наличието на забраненото вещество, обявиха от ОЗХО миналата седмица.

Западните правителства и НАТО казаха, че Русия трябва да помогне за разследването или да се изправи пред последствия. Москва отрича да е замесена в отравянето на Навални.

Скоростта, с която двете основни сили в ЕС се съгласиха да се пристъпи към санкции, предполага засилване на дипломацията срещу Москва в блока. Това силно контрастира на случилото се през 2018 г. Тогава на ЕС му отне почти година да приеме санкции срещу руснаци след атака с нервопаралитичен агент срещу бивш руски шпионин във Великобритания.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 15:30 | 12.09.22 г.
fallback