От началото на кризата Европейският съюз (ЕС) е мобилизирал над 13 млрд. евро в борбата с новия коронавирус, става ясно от първите резултати за изпълнението на CRII (Инвестиционната инициатива в отговор на коронавируса) и CRII+, разпространени от ЕК.
Двете програми дават възможност на страните от общността временно да повишат европейското съфинансиране и да използват средствата от европейските фондове за подкрепа на най-тежко засегнатите от коронавируса сектори. Инвестициите са направени чрез Европейския фонд за регионално развитие, Европейския социален фонд и Кохезионния фонд на общността.
Европейските фондове предоставят помощ за националните, регионалните и местните общности срещу негативните последици от пандемията върху икономиката.
Малките и средните предприятия, здравеопазването и трудовият пазар са сред най-тежко засегнатите сектори на европейската икономика. Затова и основна част от инвестициите са безвъзмездни средства, заеми и персонализирани финансови инструменти за малкия и средния бизнес - 8,4 млрд. евро.
С допълнителни 1,4 млрд. евро от Европейския социален фонд са финансирани програми за запазване на работните места. 4,1 млрд. евро са преразпределени към сектора "Здравеопазване" и са предназначени за закупуване на лични предпазни средства и медицинско оборудване.
"Кохезионната политика е в основата на борбата с пандемията от коронавирус и гаранция за бързото възстановяване", коментира комисарят по сближаването Елиза Ферейра и допълни, че всички държави от общността са предприели мерки по програмите в подкрепа на своите граждани и бизнеса.
От Европейския комитет на регионите припомнят, че правилата по политиката на сближаването са били опростени и това е помогнало за защитата на хората, запазването на работните места и подкрепата на местните икономики. Според институцията това показва, че достъпът до европейски средства трябва да бъде облекчен и властите на всички нива трябва да могат да искат финансиране за планове за възстановяване.