Европейските пазари завършиха възходящо седмицата, а вниманието на инвеститорите беше насочено към преговорите по нов пакет от мерки в подкрепа на икономиката в САЩ, предава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 се повиши с 0,6%, а секторите на суровините и на пътуванията прибавиха по 1,5% към стойността си, повеждайки ръстовете. В същото време автомобилният сектор записа спад от 0,9%. За седмицата Stoxx 600 постигна ръст от 2%.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 нарасна с 0,65% до ниво от 6016,65 пункта. Френският CAC 40 напредна с 0,71% до равнище от 4946,81 пункта. Германският DAX е нагоре с 0,07% и приключва седмицата на ниво от 13 051,23 пункта.
В четвъртък американският президент Доналд Тръмп съживи надеждите за сделка за нови икономически стимули, като заяви пред Fox News, че преговорите между представители на Белия дом и Конгреса продължават и че има добър шанс за постигане на споразумение. Това се случва само няколко дни, след като президентът обяви в Twitter, че преговорите ще бъдат прекратени до изборите на 3 ноември.
Обратно в Европа британската икономика е нараснала с 2,1% през август на месечна основа, сочат данни на Националната статистическа служба, публикувани в петък. Това е доста под очакванията на анализаторите за ръст от 4,6% заради забавянето на възстановяването на страната от коронавирусната пандемия.
В петък Лондонската фондова борса (London Stock Exchange) се съгласи да продаде миланската Borsa Italiana на Euronext за 4,3 млрд. евро (5 млрд. долара). Книжата на Euronext поевтиняха с над 4%.
На дъното на европейския индекс на сините чипове цената на акциите на шведската компания Orphan Biovitrium намаля с близо 18%. На върха на Stoxx 600 книжата на Rolls-Royce поскъпнаха с 14%, тъй като инвеститорите запазват доверие в емисията с права на британския производител на самолетни двигатели, обявена миналата седмица.
В същото време цената на акциите на Pandora се повиши с над 17%, след като датският производител на бижута повиши очакванията за печалбата си.