Германският канцлер Ангела Меркел и останалите ръководители на държави членки в Европа подготвят удар срещу правителството на руския президент Владимир Путин заради опита да бъде отровен опозиционният лидер Алексей Навални. Може да се окаже обаче, че техните планове няма да имат значителен ефект върху Кремъл.
Санкциите на Европейския съюз, които на този етап са неизбежни, може да включват блокиране на руски активи и забрани за пътувания на държавни представители, посочват запознати с въпроса официални представители пред Bloomberg. Почти готовият газопровод „Северен поток“ 2 между Русия и Германия обаче ще бъде пощаден, казват източниците.
Мерките срещу държавни представители ще имат ограничен ефект върху Москва, въпреки че ще бъде „болезнено“, ако водещи бизнесмени и политици бъдат санкционирани, казва Иван Тимофеев, експерт от финансирания от Кремъл Руски съвет за международни отношения.
Потвърждението от Организацията за забрана на химическите оръжия, че срещу Навални е бил използван забранен химикал от семейството на новичока, оказва допълнителен натиск върху ЕС за предприемане на мерки срещу Русия.
Опитът за отравянето на Навални, който успешно се възстановява в Берлин, върна фокуса върху случаите на насилие от страна на Русия след анексирането на полуостров Крим през 2014 г. Меркел подчерта важността на въпроса, като посети лично Навални в болницата, малко след като той излезе от медикаментозната кома, в която бе поставен.
Германската прокуратура също така посочва, че руското правителство стои зад кибератака срещу Бундестага преди пет години, както и зад показно убийство в Берлин от 2019 г.
Проектът „Северн поток“ 2, който трябва да удвои количеството руски газ, доставян от Русия за Германия,няма да бъде включван сред възможните санкции, като дебатът в Берлин около него бе заглушен от Меркел. Според нея санкции срещу проекта трябва да бъдат обсъдени на ниво ЕС, а не като въпрос на двустранни отношения.
Като цяло въпросът за санкциониране на газопровода не успява да набере подкрепа в управляващата коалиция на канцлера, най-вече сред по-малките партньори от Социалдемократическата партия.
Германските власти обещават, че всички действия ще бъдат взети в съответствие с правилата на ЕС. За европейците обаче има разлика между случая на Навални и отравянето през 2018 г. на бившия руски агент Сергей Скрипал във Великобритания, което предизвика координиран отговор и експулсирането на общо 150 руски дипломати от ЕС.
Разликата е, че нападението срещу Скрипал бе на британска почва, докато това срещу Навални през август стана в Русия, посочват официални представители. Това може да означава по-смекчен отговор.
На този фон в ЕС всички 27 държави членки имат право на вето за външната политика, което прави договарянето на санкции въпрос на компромис.