Европейската комисия (ЕК) съобщи, че турското правителство подкопава икономиката и политиката си и унищожава независимите съдилища, което отдалечава повече от всякога кандидатурата на страната за членство в ЕС, предава Ройтерс.
Критиката предизвика гневен отговор от Анкара.
Обвинявайки „прекомерно“ централизираните президентски правомощия за влошаващото се състояние на свободата на словото, затворите и централната банка, ЕК заяви, че правителството също така излага Турция на „бързи промени в нагласите на инвеститорите“.
„Сериозните притеснения на ЕС от трайно негативните развития във върховенството на закона, основните права и съдебната система не намират убедителен отговор от Турция“, съобщи Комисията в ежегодния си доклад за страната.
„На практика преговорите на Турция за присъединяване (към ЕС) са спрени“, допълни тя.
Турция, която е член на НАТО, води преговори за членство в ЕС от 2005 г. след икономически и политически реформи, които я превърнаха във важна нововъзникваща пазарна икономика и търговски партньор.
Въпреки че никога не са били лесни заради спорните претенции на Турция за Кипър, разговорите бързо излязоха от релси след неуспешния опит за държавен преврат в Турция през 2016 г. и последвалите репресии на президента Реджеп Ердоган срещу предполагаемите му опоненти.
„В Турция сериозното отстъпление, наблюдавано след опита за държавен преврат през 2016 г., продължава“, счита Комисията.
Турското външно министерство определи доклада като „пристрастен и съвсем не конструктивен“ и отхвърли критиките за икономиката, демокрацията и съдилищата в страната.
„Тъй като Турция не страни от ЕС, тя остава ангажирана с процеса по членство в съюза въпреки опити на някои кръгове да я препънат. Турция действа в рамките на универсалните норми, в съответствие с основните права, демокрацията и принципа на върховенството на закона“, заяви министерството.
Години наред Турция получава остри доклади от Комисията, а изпълнителният орган на ЕС отново засили критиките, като се позова на паричната политика, държавната администрация и повсеместната корупция като провали на турското правителство.
Макар че ЕС, който е най-големият чуждестранен инвеститор в Турция, разчита на страната да приеме около 4 млн. сирийци, бягащи от гражданската война вместо да им позволи да продължат към Европа, Брюксел също така повтори заплаха си да наложи икономически санкции на Анкара заради енергийния спор в Източното Средиземноморие.