Налице е нова тенденция при възобновяемата енергия с доста идилично звучащ термин: енергийни общности. Тези общности са създадени като модел за смелия нов свят на произвеждащите потребители - индивиди, които не само взимат енергия от мрежата, но я връщат обратно в нея чрез своите лични устройства за производство на енергия, най-често соларни панели. Тези „потребители“ променят начина, по който комуналните услуги функционират в общността и си взаимодействат с нея, и повдигат въпроси за това как да продължим напред в бързо променящия се енергиен пейзаж, пише Oilprice.
Има няколко подхода към тази енергийна еволюция. Един от тях е използването на блокчейн технология за ефективно и прозрачно управление на взаимодействието на потребителите с местната енергийна мрежа. Блокчейн пасва добре на бързия растеж на децентрализираното генериране на енергия (DER) и потребителите, които произвеждат повече енергия, отколкото могат да консумират, и следователно я подават обратно в мрежата.
Въпреки че тези производители-потребители извършват революция в начина, по който енергийният пазар работи в малък мащаб, те остават микрокосмос на установения пазарен модел, тъй като тяхната покупко-продажба на енергия остава под контрола на компаниите за комунални услуги. Въпреки това, с въвеждането на децентрализираната мрежа на блокчейн технологията, производителите и потребителите най-накрая ще могат да се възползват от тази система и да търгуват с енергия директно в определена зона.
Друг отличителен подход към елемента на произвеждащите потребители на развиващите се енергийни пазари са именно енергийните общности, които се появиха като особено популярна идея съвсем наскоро. По-рано тази година Европейската комисия (ЕК) публикува доклад от 60 страници за нововъзникваща тенденция в рамките на сектора на възобновяемата енергия, известна като енергийни общности. Докладът разделя тези енергийни общности на две различни категории: „възобновяеми енергийни общности“ и „граждански енергийни общности“.
Като цяло в доклада се посочва, „енергийните общности могат да се разбират като начин за„ организиране “на колективни енергийни действия около открито, демократично участие и управление и осигуряване на ползи за членовете или местната общност.“
Съвременните конвенционални енергийни системи могат да се възползват в редица начини чрез прилагането на енергийните общности. Тези общности могат да внесат гъвкавост в локалните мрежи и „да облекчат необходимостта от традиционни надстройки на мрежата“. Хетерогенността на системите на енергийните общности ги прави трудни за стандартизиране, но също така предлага по-устойчиви и съобразени модели, които са създадени така, че да отговарят най-добре на общностите, които обслужват. „Клиентите могат също да се възползват от по-ниските цени на енергията и достъпа до частен капитал от инвестиции за възобновяеми източници чрез гражданско участие“, се казва в доклада на ЕК.
Лесно е да се разбере защо Европейският съюз (ЕС) е нетърпелив да интегрира модели на енергийната общност в своите планове - само за 30 години се очаква, че почти половината от всички домакинства в блока ще произвеждат възобновяема енергия. „Енергийните общности ще останат до голяма степен свързани с енергийната система, въпреки че могат да се прилагат самостоятелни системи, например на острови или в отдалечени райони. Тяхното интегриране в енергийната система трябва да бъде направено по икономически ефективен начин, като се отчитат реалните спестявания в енергийната система като цяло и се предоставя стойност на всички клиенти “, изтъква още ЕК.
И докато Европа планира да създаде рамка за интеграция на енергийните общности в бъдещото енергийно управление на ЕС, Чили успява да я изпревари. Чилийското правителство току-що представи нов план за децентрализирано производство на енергия, който ще бъде пуснат в действие до 6 ноември. Тези нови правила „ще предоставят възможността за достъп до системи с производствена мощност не по-голяма от 300 kW на множество потребители. Такива енергийни общности ще позволят на потребителите да координират споделен фотоволтаичен масив с единична мрежова връзка, за да върнат излишната мощност обратно в електрическата мрежа".
Тази идея е част от плана за зелено стимулиране на страната, който има за цел да възстанови националната икономика след щетите, нанесени ѝ от пандемията от COVID-19.
Решението на Чили е в съответствие със световната тенденция за икономическо възстановяване, основаващо се на чиста енергия и „зелени стимули“.
преди 4 години хахото2 и импа , що се упражнявате по тема дето ви е мъгла ... :))) ... колко пъти да пускам линкчета на общности дето са на островно захранване с ВЕИ (не непременно да се намират на остров географски) точно със споделено общо съхранение ... сигурно са хиляди вече такива места ... :))) ... и вече защото стават хиляди трябва да се прецизира правната и регулаторна рамка за да не стават бели ... хахото2 това споделено захранване работи перфектно в малки квартали от по 30-50 къщи , проекти бол в австралия , хамерика , вече и в европа доволно , в северна африка , в южна африка , в чили както си забелязал ... :))) ... че там даже и в мащаб за предприятия работи вече , дошло е времето да се оправи регулацията прецизно ... единственият проблем е насищането с достатъчно зарядни станции , нищо друго не може да спре елетромобилността ... :)))импе , кво си се загрижил за фотоволтаиците , всичко се рециклира на 98% , останалите 2 % ще се депонират . екотаксите при продажба са добър вариант за решение на проблема . що не питаш какво става със сгурията и пепелта от въглищата , за фотоволтаиците си се загрижил . мрежата при свръхгенерация от тях не се задръства , просто не се изкупува токът ... :))) ... онова за което се говори в материалът е нещо съвсем различно ... трябва да надскочиш малко моментът с дивидента от хефтодобива и ще започнеш да схващаш основната идея ... :)))знам че и двамата сте фенове на новото и имате авангардни идеи по въпроса , те ви една дъвка ...https://***.gravitricity.com/#newsи тези с кригенното съхранение , заводчето дето са построили и ви писах преди година за него е успешно и си бачка , са ще строят нов , и имат поръчки за хамерика и европата ... в нюзчето има и цени , щото малко си падате сметкаджии да сравнявате ... :))) ... да натъртя цени дето немат въглеродни шашми в тех и високорадиоактивни отпадъци ... :))) ... беляНЕ , ама вие си знаете моето мнение ...https://highviewpower.com/news_announcement/highview-power-awarded-10-million-grant-from-uk-government-for-first-commercial-cryobattery-facility/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "Чили успява да я изпревари Европа", брейййй, за да не стават такива работи, до края на годината, Инвестеро да прави "Енергийните общности", може кооператив с Летището, те и Друга ТВ са ви близо, ще си спретнета една "идилично звучаща" система "за децентрализирано производство на енергия". Ще станете първите ВЪГЛЕРОДНО НЕУТРАЛНИ медии - без ток от ЧЕЗ, без мръснишките лигнити и убйствения атом, без путинския газпромски газ за отопление /всички тия, дето до сега ги плюете, ама благодарения на тях съществувате, за да ни радвате/. И никакъв транспорт, освен електрически, в най-лошия случай може на жив траспорт.... Ето така си представям работата на журналист от Инвестор, когато зелената общност децентрализира енергията и приключи заланата сделка и зелена революция.... - http://alfa.kachi-snimka.info/vij.php?id=cqs1601743410k.jpg , всякаква прилика с аватара на автора е случайна ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ясно е какво ще: когато пече слънце - ще задръстят системата с енергия, която ще им бъде изкупувана на смешни пари, когато се скрие то - ще купуват обратно - ама неслънчева - и на сосни цени. Разбира се - няма нищо лошо човек да си тури на покрива черна плочка, щом му е кеф.Обаче всички фенове на черните плочки старателно отбягват въпросът - когато изтече експлоатационният срок на милиони и милиони фотоволтаици - де ще ги денем? нещо като пластмасата - преди вече ного десетилетия - когато тя направи бум - всички се кефеха: удобно, евтино нещо с безкраен брой приложения... и трябваше да се заринем до ушите с - за да осъзнаем, че всяко нещо, създадено от нас, е огромен проблем, ако няма евтин и адекватен метод да бъде унищожено то. отговор Сигнализирай за неуместен коментар