Според Николай Михайлов, eксперт по кръгова икономика и устойчивo управление на ресурсите в denkstatt България, стимулирането на зелени инвестиции ще даде нови възможности за българските фирми.
“В европейско отношение на единица БВП използваме най-много ресурси и електроенергия... Зелените инвестиции могат да помогнат на бизнеса да стане конкурентен в дългосрочен план”, твърди той.
Сред другите теми, които ще се обсъждат на форума, са ангажиментите за рециклиране и оползотворяване на отпадъците от опаковки, както на национално, така и на общоевропейско ниво.
По думите на Михайлов стратегията на ЕС за пластмасите ще доведе до големи промени в ЕС по отношение на разделното събиране на отпадъците. Той обаче съветва в България да се приемат законодателни промени, които да наложат на организациите по оползотворяване да имат по-добри покрития.
“Докато човек няма икономически и финансов стимул, за да изхвърля разделно, надали ще се промени поведението му”, смята Михайлов. Той настоява за промени в наредбата за оползотворяване на отпадъците.
Михайлов коментира и водородните технологии, като посочи, че те почти не са застъпени като тема в нашата страна.
На утрешния форум (24 септември) ще присъстват представители на бизнеса, както и предприемачи от новата генерация, които ще разкажат как се развиват различни стартъпи в областта.
Как ще се разпределят 750 млрд. евро, които ще дойдат от Плана за възстановяване на Европа, договорени от премиерите на страните от Евросъюза през юли? Какво ще пише в българския Национален план за устойчивост за усвояване на парите от Фонда за развитие през 2021 и 2022 година?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Видеа с всички гости на предаването “Бизнес старт” гледайте тук.