Беларуският лидер Александър Лукашенко не трябва да бъде приеман като президент от ноември, когато изтича мандатът му, заяви в четвъртък Европейският парламент (ЕП), призовавайки да бъдат наложени икономически санкции на настоящия държавен глава на Беларус от страна на Европейския съюз (ЕС).
В ясна демонстрация на подкрепа за протестиращите в Беларус, които призовават за демокрация, ЕП гласува с 574 „за“ срещу 37 „против“ и 82 въздържали се, за да отхвърли официалните резултати от президентските избори в източноевропейската страна на 9 август, за които Западът смята, че са преправени.
„ЕС се нуждае от нов подход към Беларус, който включва прекратяване на всяко сътрудничество с режима на Лукашенко“, заяви Петрас Австревичус, литовски центристки депутат от ЕС, ръководещ усилията на Парламента за натиск върху властите в Беларус.
Въпреки че гласуването в ЕП не е правно обвързващо, то има политическа тежест и може да повлияе на начина, по който ЕС гледа на Беларус или предоставя финансова подкрепа.
„След изтичането на мандата на действащия авторитарен лидер Александър Лукашенко на 5 ноември Парламентът вече няма да го признава за президент на страната“, се казва в изявление на институцията.
Масовите протести след изборите през август представляват най-голямата заплаха за Лукашенко и опитите му да удължи 26-годишното си управление, въпреки че правителствата на ЕС все още не са отговорили със санкции.
Подкрепата на Москва се оказа решаваща за оцеляването на Лукашенко като президент, а Кремъл обвини Запада в търсене на революция в страната.