fallback

Борис Джонсън пребори недоволството на консерваторите срещу плана за Brexit

Това представлява ключова отстъпка за премиера, който все по-упорито върви към хаотично излизане на Великобритания от ЕС

10:30 | 17.09.20 г.
Автор - снимка
Създател

Британският премиер Борис Джонсън направи ключова отстъпка по своя противоречив план за излизането на Великобритания от Европейския съюз, включващ нарушаване на международното законодателство в опит да получи одобрението на парламента.

След среща с депутати от своята Консервативна партия, които заплашиха да се разбунтуват срещу намеренията му, Джонсън се съгласи да предостави на Камарата на общините право на вето за това дали правителството може да упражнява правомощията си и да прескача части от договора за Brexit. Това става ясно от съвместно изявление от неговия офис и някои от разбунтувалите се депутати, цитирано от Bloomberg.

Мярката е незначително забавяне на плана му, който предизвика заплахи за съдебна разправа от страна на ЕС и се приема като уронващ престижа на Великобритания.

В същото време кабинетът на премиера получи пореден удар с оставката на свой важен правен съветник по въпросите на Шотландия Ричард Кийн.

С решението си да угоди на несъгласните в своята собствена партия Джонсън елиминира риска от нова порция парламентарно недоволство, увеличавайки шансовете си неговото предложение да получи одобрението на депутатите.

Рисковете обаче остават – мрачната атмосфера между Лондон и Брюксел заплашва да влоши още повече продължаващите търговски преговори, които и без това са в задънена улица, все повече увеличавайки шансовете за Brexit без сделка.

Действията на Джонсън предизвикаха притеснение и отвъд Океана. Кандидат-президентът на Демократическата партия Джо Байдън стана поредната високопоставена политическа фигура в САЩ, която предупреди, че постигането на търговско споразумение с Великобритания ще зависи от спазването на Белфасткото споразумение, което гарантира мира в Северна Ирландия.

Правителството също така посочи, че внесе поправки в законопроекта за вътрешния пазар, за да бъдат зададени „ясни ограничения“ на мащаба и продължителността във времето на съдебните преразглеждания на тези правомощия. Така правителството се надява да се изолира от продължителни правни битки, като тези в сагата за Brexit.

„Това ще осигури на хората и бизнеса сигурността, от която се нуждаят“, се казва в позицията на „Даунинг стрийт“ 10 и депутатите.

Борис Джонсън допълнително нагнети напрежението в сряда, като заяви, че не вярва блокът да води търговските преговори за отношенията след Brexit с добра воля. Той също така заяви, че ще бъдат наложени значителни по размер мита върху европейски продукти, ако не бъде сключена сделка за свободна търговия до края на годината.

„Силно се надяваме, че нашите приятели и партньори ще видят логиката на достигането на споразумение“, каза Джонсън пред парламентарен панел. „Ще изчакаме и ще видим какво ще направят“, допълни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 05:03 | 14.09.22 г.
fallback