fallback

Световната икономика се възстановява, но идва забавяне на растежа

Икономическото развитие вероятно ще остане уязвимо от нов ръст на заразени с коронавирус, докато не бъде открита ваксина

11:22 | 11.09.20 г.

Снимка: James MacDonald/Bloomberg

Световната икономика ще се стабилизира през трите месеца до септември, но има индикации, че възстановяването й оттам-нататък ще е бавно, тъй като новият коронавирус продължава да тежи силно върху потребителските услуги и други сфери на бизнес, пише Wall Street Journal.

Световната икономика се сви за второ поредно тримесечие през трите месеца до юни, след като повсеместните блокади и отделните усилия за избягване на заразата нанесоха тежък удар на активността.

Сред водещите икономики от Г-20 спадът с 3,4% на брутния вътрешен продукт, регистриран през първите три месеца на годината, вече е най-големият от началото на воденето на статистика през 1998 г., но свиването през второто тримесечие беше безпрецедентно за десетилетия след края на Втората световна война.

В действителност повратните точки в активността по време на пандемията са въпрос на месеци, не на тримесечия. Извън Китай спадовете на БВП бяха съсредоточени през март и април, а възстановяването в много страни започна през май и се засили значително през юни и юли с вдигането на блокадите.

Тенденцията се вижда ясно и в публикуваните в петък данни за британската икономика, която е нараснала с 6,6% през юли спрямо юни, след като отбеляза ръст от 8,7% предходния месец. С това БВП на Великобритания е напът да запише ръст от 15% през третото тримесечие след спада с 20,4% през второто.

БВП обаче остава с 11,7% по-малък спрямо нивото му от февруари, последния месец преди пандемията да започне да засяга икономиката. Производството в сектора на услугите, който разчита повече на контакта лице в лице, е намаляло с 12,6% спрямо февруари, а индустриалното производство е надолу със 7%.

Икономисти очакват британското и глобалното възстановяване да се забавят още повече през идните месеци.

„Докато не се налага големите икономики да навлизат в обща блокада, икономиката трябва да продължа да се подобрява, но не може да запази забележителния скок, наблюдаван след отварянето на бизнеса преди няколко месеца“, коментира Джилс Моец, главен икономист на застрахователната компания Axa. „Трудното започва сега“, допълва тя.

Великобритания е една от няколкото икономики, които ще публикуват в петък месечни данни за икономическия си растеж и също така е най-голямата. Тя регистрира най-големия спад на брутния си вътрешен продукт сред богатите държави през второто тримесечие, но месечните спадове и възстановяване до голяма степен са сходни с тези в други страни, включително САЩ.

Във вторник Норвегия публикува месечните си данни за БВП през юли и те също показаха забавяне на растежа спрямо юни. Страната регистрира по-малък спад на производството си през март и април, а БВП през юли беше само с 4,7% под нивата му от февруари.

Макар че все още няма налични данни за август, бизнес допитвания сочат, че глобалното възстановяване е продължило за пети пореден месец. Ключов показател за бизнес активността в 45 страни на HIS Markit въз основа на отговори на мениджъри по поръчките достигна 7-месечен връх.

Но има признаци на слабост, тъй като нов ръст на случаите на заразени наложи нови ограничения и засили предпазливостта на потребителите, като спадове на активността бяха записани в Япония, Индия, Австралия, Казахстан, Испания и Италия. Тези страни съставляват 15% от световния БВП.

Наред с Китай Германия е една от ключовите части на глобалната икономика, които се представят по-силно от опасенията при налагането на блокадите. Икономисти в Германския институт за икономически изследвания съобщиха в четвъртък, че най-голямата икономика в Европа вероятно ще се свие само с 6% тази година, след като по-рано прогнозираха спад на БВП с 9%.

Икономически данни, които са показател за бъдещ растеж, сочат по-бавно възстановяване през идните месеци. Водещите индикатори на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) са нараснали през август, но не толкова рязко като предходните три месеца.

Базираната в Париж организация отбелязва, че това сочи по-бавен растеж в повечето големи икономики в света. Основните изключения са Китай, където ръстът се очаква да запази темпа си от последно време, и Бразилия, където според прогнозите покачването ще се ускори.

„Темпът на възстановяване се забавя“, отбелязва ОИСР.

След огромни колебания през второто и третото тримесечие равнищата на растеж трябва да се върнат към по-нормални нива през последните три месеца на годината и през 2021 г. Но възстановяването все пак ще е уязвимо при евентуален нов ръст на заразените, а несигурността вероятно ще тежи върху разходите на бизнеса и домакинствата, докато не бъде открита ваксина.

„Грешно е да смятаме, че кризата ще приключи бързо. Трябва да признаем, че може и ще има спънки, например корпоративни банкрути и ръст на безработицата“, казва Марсел Фрацшер, президент на Германския институт за икономически изследвания.

Това означава, че правителствата и централните банки все още имат работа за вършене.

“Видяхме, че през последните седмици бяха обявени няколко пакета с мерки в подкрепа на възстановяването и вероятно ще последват още“, коментира Джеймс Померой, икономист в HSBC. „Без тях белезите от тази криза само ще се задълбочават, а разделението между относителните победители и губещи само ще се разширява“, допълва той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 07:33 | 14.09.22 г.
fallback