Люксембург стана първата европейска страна, която продаде „устойчиви“ облигации в понеделник, като набра 1,5 млрд. евро (1,77 млрд. долара), предава Ройтерс.
Изборът на „устойчиви“ облигации от страната, който е комбинация от „зелени“ бонове, които финансират екологични проекти, и „социални“ бонове, които са насочени към разходи, носещи полза на цялото общество, контрастира с този на други европейски правителства.
По подобие на Германия миналата седмица Люксембург продава „зелени“ облигации в усилията си да финансира благоприятни за климата разходи и да подкрепи развитието на устойчиви финанси.
Люксембург ще раздели по равно приходите между зелени и социални проекти, съобщи пред Ройтерс говорител на финансовото министерство.
След пандемията глобалното емитиране на „зелени“ облигации остана в сянка, докато емитирането на „социални“ облигации, особено от банки за развитие, рязко нарасна.
„Наблюдаваме по-голям интерес към поемането по социален и устойчив път от държавите“, коментира Триша Танея, ръководител на консултантското подразделение ESG в Deutsche Bank, което управлявало продажбата на облигациите заедно с BCEE, BNP Paribas, BIL и Societe Generale.
Миналата година Люксембург създаде рамка от десет стъпки за задействането на 17-те цели за устойчиво развитие на ООН и създаде законопроект за климата, целящ да намали емисиите на парникови газове с 55% до 2030 г.
„Няма устойчиво развитие, ако нямате и социалните аспекти в рамката за емитиране“, заяви говорител на финансовото министерство на Люксембург.
Въпреки това страната е на едно от последните места в ЕС по напредък за постигане на целите на ООН, сочи докладът за устойчиво развитие за 2020 г. Значителни предизвикателства остават в области като чиста енергия и климатични действия.
Според Танея ангажиментът на Люксембург за съобразяване с правилата на ЕС за устойчиво финансиране, които гарантират, че инвестициите не подкрепят замърсяването, е бил оценен от инвеститорите.
Люксембург ще може също да емитира самостоятелни зелени или социални облигации чрез рамката на днешните облигации в бъдеще.