Европейските борси приключиха търговията в понеделник с понижения въпреки силното начало на борсовата сесия. Междувременно инвеститорите следиха корпоативните новини и сигналите за паричната политика на САЩ, пише CNBC.
Повечето големи европейски борси се озоваха на червено, но завършиха месеца с 2,8% повишение, сочат данни на Ройтерс. Във Великобритания пазарите не работиха заради празник.
На Wall Street индексите започват сесията без единна посока, а Dow Jones Industrial Average и S&P 500 записват най-доброто си представяне за август от 80-те години.
Азиатските борси също се представиха смесено. Японските акции поведоха ръстовете, докато страната е изправена пред избор на нов премиер, след като дългогодишният такъв – Шиндзо Абе, обяви, че подава оставка по здравословни причини. Новината, че Berkshire Hathaway на Уорън Бъфет е купила дялове в петте водещи японски компании също подкрепи настроенията.
Инвеститорите все още следят внимателно случващото се с коронавируса. В неделя броят на случаите на Covid-19 надхвърли 25 млн. По данни на Университета "Джонс Хопкинс" САЩ, Бразилия и Индия са страните с най-голям брой заразени.
На корпоративния фронт швейцарският производител на храни и напитки Nestle заяви, че придобива американската Aimmune Therapeutics. Цената на акциите на Nestle завърши днешната търговия с минимално понижение.
Книжата на Telecom Italia се разделиха с първоначалния ръст на стойността си и в крайна сметка приключиха деня с 0,5% надолу. Държавната телекомуникационна компания е близо до сключването на сделка с американския фонд KKR, което може да постави основите на плана за създаване на единна ултрабърза широколентова мрежа.
Акциите на френската Suez поскъпнаха с 18%, след като Veolia предложи да купи дял в компанията – ход, който се смята, че може да доведе до пълно придобиване.