Германия разшири програмата си за подкрепа на работните места, за да може най-голямата европейска икономика да се възстанови по-бързо от коронавирусната криза.
На среща в Берлин, която приключи късно във вторник, коалицията на канцлера Ангела Меркел се съгласи да осигури субсидии по програмата до края на 2021 г. Субсидиите, първоначално предназначени за 12 месеца, покриват по-голямата част от заплатите и позволяват на компаниите да запазят служителите си по време на икономическия шок, информира Bloomberg.
„Редно е най-важният инструмент, с който се борим с коронавирусната криза и защитаваме работните места, да бъде продължен по практичен и отговорен начин“, каза Анегрет Крамп-Каренбауер, лидер на Християндемократическия съюз, в сряда в интервю за телевизия ZDF.
Германия е използвала компенсационната програма, за да предотврати масови уволнения по време на финансовата криза преди малко повече от десетилетие. Около 5,6 милиона души са получили обезщетенията през юли, в сравнение със 7 милиона души през май, показват данните на базирания в Мюнхен Институт за икономически изследвания Ifo.
„Далеч от нормалното“
Разширяването на програмата е част от мащабен пакет от стимули в размер на 10 милиарда евро, насочен към подпомагане на страната да излезе от най-лошата криза в следвоенната епоха, а разширяването й показва, че възстановяването може да отнеме повече време, отколкото първоначално се очакваше.
„Целта сега е да се стабилизира икономиката“, заяви финансовият министър Олаф Шолц в сряда пред ZDF, предава Ройтерс. „Фактът, че действахме бързо и мащабно, доведе до това, че Германия изживява кризата много по-добре от други страни“, коментира той.
Все пак имаше добри новини по-рано във вторник, когато последният доклад на Ifo показа, че настроенията на германския бизнес продължават да се подобряват през август.
Президентът на Ifo Клеменс Фюст обаче заяви, че нещата са „далеч от нормалното", а компаниите вероятно ще продължат да съкращават работни места.
Изборна реформа
Освен за програмата, коалицията одобри и спорна изборна реформа. Промените ще бъдат осъществени в две стъпки, като се започне с националния вот през следващата година и се продължи през 2025 г. Целта е да се намали размерът на долната камара на парламента, която в момента има рекордните 709 места.
Броят на местата може да нарасне до повече от 800 след следващите избори поради системата, която предоставя допълнително представителство в зависимост от резултатите.
Коалицията също така се съгласи да използва част от парите от фонда за възстановяване на Европейския съюз, за да оборудва учителите с преносими компютри на обща стойност от 500 милиона евро (590 милиона долара).