fallback

Беларус дава на ЕС шанс да заяви геополитическа позиция

Съмненията за опорочени избори в бившата съветска република дават на ЕС възможност да покаже каква роля иска да играе в развиващия се свят

10:44 | 18.08.20 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Европейският съюз има проблем точно на прага си и това може да се окаже извинението, което чака, за да нададе глас най-накрая.

Когато 27-те лидери на страните членки в блока решиха да прекъснат лятната си почивка, за да проведат конферентен разговор в сряда за последствията от президентските избори в Беларус, те знаеха, че залогът не е само поредният изблик на гняв срещу антидемократични практики. Съмненията за опорочени избори в бившата съветска република дават на ЕС възможност да покаже каква роля иска да играе в развиващия се свят, посочва Bloomberg в свой материал.

След като излезе от едно десетилетие на постоянни вътрешни кризи – от дълговия хаос в еврозоната до излизането на Великобритания от блока – ЕС се оказа хванат в конфликта между САЩ и Китай, а старият неприятел Русия продължава да причинява неприятности. След като вече не може – а в някои случаи и не иска – да се възползва от американската сила, ЕС се надява на самостоятелност.

„Това, което виждаме в Беларус не е приемливо“, заяви председателят на Европейския съвет Шарл Мишел в писмо до европейските лидери.

Но като изключим символизма, има определен таван за възможните им действия и втвърдяването на тона остава основно оръжие в арсенала. Външните министри на блока вече се съгласиха да започнат работа по санкции, въпреки че европейските лидери могат да решат да ускорят процеса.

Ролята на Русия

Според представител на ЕС в Брюксел ръководството на блока смята, че отговорът на ситуацията е прекалено скромен, най-вече по отношение на ролята на руския президент Владимир Путин, която той може да изиграе в подкрепа на белоруския си колега Александър Лукашенко. „Не трябва да има външна намеса“, заяви Мишел в своето писмо.

Източноевропейските държави, които са близки географски до Беларус, са настояли за конферентния разговор в сряда, но като цяло на Шарл Мишел не му е трябвало много убеждаване, посочват представители на ЕС.

Той и председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен започнаха мандата си в края на миналата година с екипи, които отразяват преоткрития фокус върху международните въпроси и макар че коронавирусът попречи на плановете им, тяхната визия не се е променила.

Върховният представител на ЕС за външна политика и сигурност Жозеп Борел в миналото също е показвал готовност да говори открито, въпреки че и неговите правомощия са ограничени.

„Тези мирни демонстрации имат ясни искания – освобождаването на всички незаконно задържани хора, преследването на отговорните за полицейското насилие и провеждането на нови президентски избори“, заяви Борел в изявление от понеделник, като подчерта, че ЕС стои зад населението на Беларус, което иска промяна.

Конферентният разговор в сряда ще покаже как ЕС може да действа, когато вярва, че дадена граница е премината, както и готовността на блока да се изправи директно срещу Путин, посочва представител на ЕС.

Според друг, въпреки че резултатът от разговора трябва да е повече от просто изявление, то трябва да има и баланс между взимането на мерки, които да изпратят силен сигнал, и контрапродуктивни действия, които да направят намирането на решение по-трудно.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:32 | 14.09.22 г.
fallback