Атомната и възобновяемата енергия ще помогнат на Полша да премине към нисковъглеродна икономика и да постигне целите на Европейския съюз за въглероден неутралитет. Това обяви в интервю за вестник Dziennik Gazeta Prawna заместник министърът по въпросите на климата Адам Гибурж-Четвертински.
С икономика, базирана на въглища, Полша трябва да постигне климатичните цели на съюза през втората половина на века. Според Четвертински в момента полското правителство подготвя енергийна стратегия до 2050 г., в която атомната и възобновяема енергия са основни елементи.
„Днес това изглежда като много далечна перспектива, но трябва да припомним, че все още над 70% от енергийния микс на Полша идва от въглища, така че трансформацията отнема време. Технологиите обаче ще се развиват, така че може да се окаже, че снабдяването с енергия е по-евтино, отколкото очаквахме“, коментира Четвертински.
Той призна, че енергийният микс и индустриалната структура на Полша не ѝ позволяват да спази срока до 2050 г., но увери, че страната ще се стреми към икономика с ниски емисии с помощта на ядрена енергия и възобновяема енергия.
В началото на август стана ясно, че страната планира да обедини своите три големи компании за комунални услуги PGE, Enea и Tauron в две групи като част от планираната реформа на своята въгледобивна и енергийна промишленост.
Полша произвежда по-голямата част от електроенергията си чрез изгаряне на въглища и е единствената държава членка на Европейския съюз (ЕС), която отказа да обещае постигането на въглероден неутралитет до 2050 г.
Според вицепремиера на страната Яцек Сасин едната група ще се занимава с добива и генерирането на електроенергия чрез въглища, докато другата ще ръководи операциите на трите дружества, които не се отнасят до този енергиен ресурс.