Германското пристанище Мукран, което се намира край град Засниц на остров Рюген в Балтийско море, продължава нормалната си експлоатация като логистичен център за корабите, които участват в изграждането на полемичния газопровод „Северен поток 2“, съобщава S&P Global Platts, цитирайки заявление на енергийното министерство на провинцията Мекленбург-Западна Померания.
В понеделник германският външен министър Хайко Маас изрази изненада и недоволство в телефонен разговор с американския държавен секретар Майк Помпейо по повод планираните американски санкции, които засягат и газовия проект "Турски поток", с което нарасна напрежението между Берлин и Вашингтон.
Миналата седмица американските сенатори републиканци Тед Круз, Том Котън и Рон Джонсън заплашиха операторите на пристанището с катастрофални икономически санкции за това, че оказват помощ на руски кораби за изграждане на втора тръба за доставка на руски газ до Германия.
Пристанището Мукран се намира и в изборния район на канцлера Ангела Меркел, а германските медии разчетоха заплахата на тримата сенатори като лична атака срещу нея.
В момент ва Мукран се намират тръбите, които се очаква да бъдат положени в датски води от руския кораб „Академик Черский“.
Германските власти твърдо отхвърлиха заплахата за санкции срещу пристанището и подчертаха, че европейската енергийна политика се определя в Брюксел, а не във Вашингтон.
Газовият проект "Северен поток 2" на стойност 10 млрд. евро, е почти пред завършване и ще удвои доставките на руски газ за Германия.
Въпреки политическите различия с Москва Берлин вижда в руския газ възможност да намали зависимостта от ядрена и въгледобивна енергия.
Миналата година САЩ приеха законодателство за налагане на санкции срещу всички компании, които работят върху изграждането на "Северен поток 2" и "Турски поток". В този закон са заложени санкции за технически поддръжки, но отделен закон за противодействие на противниците на Америка чрез санкции предвижда и други строги мерки, които могат да включват и спиране на достъп до американската финансова система.
преди 4 години Еми жалко за Турския поток тогава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години През юни в сравнение с януари вноса на руски газ е спаднал 1127 пъти до 0.1 % от общият внос . Турция предпочита да внася от Азърбайджан и LNG заради по добрите цени отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Pycия зaгyби цeнoвaтa вoйнa зa тypc отговор Сигнализирай за неуместен коментар