fallback

Гърция призова за спешна среща на външните министри на ЕС заради Турция

17:03 | 11.08.20 г. 1
Автор - снимка
Създател

Гърция ще поиска спешна среща на министрите на външните работи на ЕС заради решението на Турция да изпрати сеизмичен изследователски кораб в спорен район в Източното Средиземноморие, съобщиха от кабинета на гръцкия премиер във вторник, предава Ройтерс.

Двамата съюзници от НАТО имат коренно различни гледни точки за това къде започват и завършват континенталните им шелфове и припокриващи се претенции за въглеводородните ресурси в региона.

Напрежението ескалира в понеделник, след като военноморските сили на Турция обявиха, че корабът Oruc Reis ще оперира в морето на юг от Анталия и западно от Кипър между 10 и 23 август. Сеизмичните проучвания са част от подготвителната работа за потенциално проучване на въглеводороди.

Гръцкото министерство на външните работи призова Турция "незабавно да прекрати незаконните си дейности, които подкопават мира и сигурността в региона". Турция отхвърли възраженията на Гърция, като заяви, че те нямат правно основание.

Последните развития в региона се случиха, след като Египет и Гърция подписаха споразумение миналия четвъртък, определящо изключителна икономическа зона между двете държави в Източното Средиземноморие. Това засилва търканията с Турция в района.

Премиерът на Гърция Кириакос Мицотакис се срещна днес с външния министър на страната Никос Дендиас и призова за спешната среща на министрите на външните работи на ЕС.

Говорител на ЕС заяви, че преди да се вземе решение по искането ще се проведат консултации между държавите членки. Предвижда се външните министри на ЕС да се срещнат в Берлин на 27 и 28 август.

„Съгласни сме, че ситуацията в Източното Средиземноморие е изключително тревожна и трябва да бъде решена в диалог, а не в поредица и последователност от стъпки, които увеличават ескалацията и напрежението“, заяви говорителят на Европейската комисия Петер Стано. „ЕС е в напълно солидарен с Кипър и Гърция“, добави той.

От своя страна Турция ще издаде лицензи за проучване на газ и сондажи в Източното Средиземноморие, съобщи външният министър на страната във вторник.

Мевлют Чавушоглу заяви, че турският кораб за проучване на Oruc Reis ще продължи своята работа, а Анкара ще издаде нови лицензи за сеизмични проучвания и сондиране до края на август. „Нашата решимост е голяма“, каза той пред репортери в Анкара и добави: "Няма да правим компромиси по никакъв начин с това".

Подкрепяйки непоколебимия тон на Чавушоглу, турският комуникационен директор Фахреттин Алтун във вторник публикува в Twitter видео кадри на турски изтребители, военни кораби и кораби за проучване, разположени в морето.

„Всяка капка от нашата синя родина е свещена“, написа Алтун, визирайки доктрина, подкрепена от турски военноморски командири, призоваващи Анкара да възприеме по-твърд подход за крайбрежните си води.

Турция има най-дългата брегова ивица в Източното Средиземноморие, но тя е ограничена в тесен регион крайбрежни води заради наличието на множество малки гръцки острови близо до брега. Гърция и други държави в региона цитират споразумение на Организацията на обединените нации в подкрепа на демаркацията на морските си граници.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:39 | 14.09.22 г.
fallback