Руският министър на икономическото развитие предупреди миналата седмица, че плановете на Европейския съюз (ЕС) за въвеждане на граничен данък върху въглеродните емисии няма да са в съответствие с правилата на Световната търговска организация (СТО), докато Брюксел все повече се фокусира върху идеята за „зелени мита“, съобщава Euractiv.
Максим Решетников заяви, че Москва "е изключително загрижена относно опитите да се използва климатичната програма за създаване на нови бариери" след среща на страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и ЮАР) миналия четвъртък (23 юли).
„Ние виждаме опасност в това, включително в инициативата за създаване на механизъм за регулиране на въглеродните емисии, който по същество може да се превърне в нови задължения“, заяви Решетников, като се позовава на плановете на Европейската комисия (ЕК) за въвеждане на граничния данък върху въглерода.
Климатичният антидъмпингов инструмент, който все още се разработва, би довел до допълнителни митнически налози върху вносни стоки, които се произвеждат по неустойчив начин, за да се стимулира вътрешното производство и да се даде стимул на офшорните индустрии да станат по-зелени.
Тази инициатива ще трябва да балансира между климатичните политики на ЕС и правилата, установени от СТО, като според Русия, която е четвъртият по големина замърсител с парникови газове в света, това е малко вероятно да се случи.
„За нас е много важно всички мерки, които се приемат за продължаване на екологичния дневен ред, стриктно да спазват правилата на СТО, тъй като механизмите, които сега се предлагат от някои колеги, според нас противоречат на правилата на СТО“, изтъкна Решетников.
ЕС не е единствената световна икономическа сила, която обмисля идеята за граничен въглероден данък. Според проект на предизборната платформа на американската Демократична партия САЩ биха направили същото, ако кандидатът за президент Джо Байдън спечели изборите през есента.
Байдън обеща да върне САЩ обратно в Парижкото споразумение за климата от 2015 г., след като настоящият президент Доналд Тръмп реши в средата на 2017 г. да задейства продължителен процес на изтегляне от пакта, който все още не е завършен.