Бившият главен изпълнителен директор на Wirecard Маркус Браун, както и двама други бивши служители на финансовия оператор, са арестувани, след като прокуратурата обяви, че компанията е знаела за загубите си още през 2015 г.
Според обвинението в Мюнхен тримата са участвали в заговор за придобиването на около 3,2 млрд. евро, съобщава Bloomberg. Те са решили да надуят баланса на компанията с фалшиви активи, за да може тя да изглежда по-привлекателна за инвеститори, клиенти и кредитори.
„В действителност заподозрените са знаели най-рано от края на 2015 г., че Wirecard Group губи пари“, заявиха от прокуратурата. „Подмамени от фалшиви сметки, банки в Германия и Япония, както и други инвеститори, са предоставили средства за около 3,2 млрд. евро, които сега най-вероятно са изгубени“, казва още обвинението.
Wirecard подаде молба за фалит, след като призна за 1,9 млрд. евро в активи, които най-вероятно не съществуват. Компанията също така призна, че предишни описания на бизнеса й с трети страни, които са обработвали трансакции от нейно име, „не са коректни“.
Акциите на компанията отписаха до 5,2% в рамките на сесията, преди да се възстановят, като след края на търговията записват ръст от 0,22%.
Арестите от сряда не са първите по случая Wirecard и най-вероятно няма да са последните.
Браун вече беше арестуван веднъж през юни, но на следващия ден бе пуснат под гаранция. По-рано този месец прокуратурата в Мюнхен арестува Оливер Беленхаус, бившият управляващ директор да базираното в Дубай подразделение на компанията, който според властите оказва съдействие по случая.
Бившият мениджър на Wirecard AG Ян Марсалек е избягал в Беларус миналия месец и по всяка вероятност все още е там или в Русия, съобщиха по-рано германски медии.