През май 2018 г. президентът на Русия Владимир Путин си постави амбициозната цел да постави руската икономика в световния топ пет до 2024 г. Две години на стагнация по-късно... и той тихомълком се отказва от тази своя идея, посочва Bloomberg в свой материал.
Поставянето на самата цел беше ход, целящ да консолидира подкрепа за последния (тогава) мандат на Путин на президентския пост. Но референдумът от този месец му дава възможност за два нови мандата до 2024 г., което премахва нуждата за бързо подобряване на жизнения стандарт на хората в страната, получил нов удар и от коронавирусната пандемия.
„Целите трябва да бъдат реалистични и постижими, това е, което ни води“, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков пред репортери.
Очаква се икономиката да се свие с 6,6% тази година – повече от средната стойност за света за 2020 г., а очакваното възстановяване догодина ще е по-малко. По отношение на паритета на покупателната способност, който Путин използва като основа на поставената си цел, Русия може да изпревари Германия до топ пет в глобалната класация тази година, но се очаква отново да се върне на шесто място през 2021 г., показват данни на Международния валутен фонд.
Редица други задачи, които бяха поставени в програмата за инвестиции и развитие на президента за 400 млрд. долара, също бяха отложени до 2030 г. спрямо по-ранната си цел за 2024 г., става ясно от декрет от президентството, публикуван във вторник. Сред целите е намаляването на бедността наполовина и обръщане на тенденцията за спад на приходите на руснаците, която ги направи по-бедни от преди анексирането на Кримския полуостров през 2014 г.
„Някои от поставените цели изглеждаха прекалено амбициозни от самото начало, включително целта за влизането в топ пет на икономиките“, казва София Донец, главен икономист на Renaissance Capital в Москва.
Миналата седмица премиерът Михаил Мишустин обвини коронавируса за решението за отлагането на т. нар. Национални проекти. Правителството акумулира бюджетен дефицит тази година, за да може да плати за разходите в битката с последствията от пандемията. То обаче не иска да изяжда натрупаните резерви в случай, че с тях трябва да се бори друга, по-голяма криза в бъдеще.
Държавни представители и анализатори отдавна са скептични за способността на Русия да изпълни зададените цели отчасти защото страната има история със задаването на особено специфични цели, които обаче са невъзможни за постигане. Указът за 2030 г., публикуван във вторник, не е изключение. Сред задачите му, например, е утрояване на посещаемостта на културни мероприятия, както и това 70% от възрастното население да тренира редовно.