Германската биотехнологична компания Curevac обяви във вторник приключването на частен кръг за финансиране на обща сума от 640 милиона долара (560 милиона евро). Кръгът на финансиране включва предварително обявени инвестиции в собствен капитал от федералното правителство на Германия чрез държавната банка Kreditanstalt für Wiederaufbau (KfW) за 343 млн. долара (300 милиона евро) и ит британската група Glaxo-Smithkline (GSK) - за 171 милиона долара (150 милиона евро).
В допълнение и Qatar Investment Authority (QIA)q и група от съществуващи и нови инвеститори са допринесли приблизително със 126 милиона долара (110 милиона евро), заяви Curevac във вторник.
Държавният фонд на Емирството на Катар е третият голям инвеститор, който влиза в Curevac в рамките на няколко седмици след GSK и германското правителство, които се съгласиха да участват в средата на юни. Колко от 126-те милиона долара идват от QIA и какъв дял ще си подсигури катарският държавен фонд в биотехнологичната компания, засега не е ясно, предава DPA.
Заедно с държавния Qatar Holding QIA инвестира излишъците от постъпленията на най-големия в света износител на течен газ. Освен в държавни облигации суверенният фонд инвестира предимно в компании - също в Европа. Сред залозите му са лондонският луксозен универсален магазин Harrods и Лондонската фондова борса, веригата Sainsbury's, френските групи Vinci и Lagardère, нюйоркският производител на бижута Tiffany & Co., търговецът на суровини Glencore, производителят на самолети Airbus, както и френските France Telecom, Veolia, Air Liquide и Areva. В Европа освен това инвестициите на катарците са в сферата на недвижимите имоти и в банки като Barclays или Credit Suisse. В Германия държат дялове във Volkswagen, Deutsche Bank, Siemens и Hapag-Lloyd. QIA е деветият по големина суверенен фонд в света с приблизително 300 милиарда долара активи, според данни на Sovereign Wealth Fund Institute.
P { margin-bottom: 0.08in }