Съветът на Европейския съюз (ЕС) е одобрил препоръките към държавите членки в рамките на процедурата Европейски семестър, съобщават от пресслужбата на Съвета.
Тази година препоръките за всички страни вземат предвид специфичния контекст на пандемията от новия коронавирус COVID-19, по-леки са, по-фокусирани и по-малко предписателни от предишните години, посочват от Съвета.
В доклада за България се препоръчва цялостно укрепване на здравния сектор и капацитета на здравната система на фона на пандемията, както и тестването и лечението на коронавирус да се осигурят за всички, не само за здравноосигурените лица. В контекста на пандемията се препоръчва и широка подкрепа за работодатели и заети, за да се предотврати по-нататъшна загуба на работни места, както и усилия за повишаване на квалификацията и преквалификация на работната сила.
В препоръките се обръща внимание и на въпроси, като осигуряването на социална закрила, включително за самостоятелно заетите, реформа на социалните услуги, на образователната система, подобряване достъпа до цифрови услуги за населението и в сферата на образованието, засилване на цифровите умения на населението, въвеждане на цифрово управление, публични инвестиции с цел декарбонизация на икономиката и пр.
Като цяло препоръките към всички страни членки на ЕС са да инвестират в достъпно, ефективно и устойчиво здравеопазване, в запазване на заетостта и справяне със социалното въздействие на кризата, да се съсредоточат върху научните изследвания и развойната дейност, да запазят единния пазар и движението на стоки, услуги и хора.
С това приключва последният етап от Европейския семестър през 2020 г.
Процедурата беше въведена през 2010 г. с оглед идентифициране на дисбаланси и проблеми на фона на тогавашната световна криза. Тя дава възможност на страните членки да координират своите икономически политики през цялата година и да се справят с икономическите предизвикателства, пред които е изправен ЕС.
Европейската комисия (ЕК) оценява икономическите политики и бюджетните стратегии на правителствата на ЕС въз основа на националните програми за реформи и програмите за стабилност или конвергенция, предоставяни всяка година през април. Институцията представя на всяка страна набор от специфични за всяка страна препоръки и насоки за това как да засилят работните места и растежа, като същевременно поддържат стабилни публични финанси. Тези насоки трябва да бъдат одобрени от Съвета на ЕС.