Турски съд отмени днес правителствено решение от 1934 г., с което храмът „Света София“ в Истанбул е превърнат в музей, като постанови, че решението е незаконно и по този начин проправи пътя за превръщането на сградата отново в джамия въпреки редица международни предупреждения срещу тези планове, съобщава БТА, позовавайки се на Ройтерс.
Президентът Реджеп Тайип Ердоган предложи възстановяване на статута на джамия на паметника от световното наследство на ЮНЕСКО, емблематичен както за християнска Византия, така и за мюсюлманската Османска империя, и една от най-посещаваните забележителности на Турция днес.
Решението беше взето от Държавния съвет - висшия административен съд на Турция.
Храмът „Света София“ в Истанбул е построен през шести век като християнска църква. През 1453 г. след превземането на града от османските турци е превърнат в джамия, а от 1934 г. е обявен за музей и е прекратена религиозната му употреба.
Въпросът със статута на „Света София“ може да помогне на Ердоган да консолидира подкрепата за политиките си на своята консервативна електорална база, за която сградата е първата джамия в Истанбул след завладяването от Османската империя, припомня Bloomberg.
Ердоган игнорира критиките за евентуалното превръщане на сградата отново в джамия от Вашингтон и съседна Гърция, които настояваха обектът да запази статута си на музей. „Света София“, която е част от списъка на ЮНЕСКО за световното историческо наследство, има специално значение за гърците, според които тя е един от най-важните християнски монументи и пази наследството на християнската православна традиция, датиращо от времето на Византийската империя.
В изявление от петък ЮНЕСКО призова Анкара за диалог, преди да бъде взето решение, което „може да се отрази на универсалните ценности на обекта“.