fallback

Мащабният разлив на дизел в Сибир ще струва рекордна глоба на Norilsk

Инцидентът може да струва на компанията над 2 млрд. долара

14:44 | 08.07.20 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Компанията MMC Norilsk Nickel PJSC не е съгласна с оценката на руския регулатор за вредите, причинени от мащабния разлив на дизелово гориво от един от нейните обекти в Сибир. И има причина: обявената в понеделник глоба ще е най-голямата екологична санкция в историята на Русия – 148 млрд. рубли или 2,1 млрд. долара, съобщава Bloomberg.

Руската федерална служба за надзор на природните ресурси, известна като Росприроднадзор, е приложила най-високия коефициент за вреда при оценката, според който компанията не е направила нищо, за да облекчи ефекта от разлива, съобщиха от Nornickel. Според компанията това обаче не е вярно, тъй като веднага след инцидента тя е изпратила на мястото специален екип от Мурманск, който да започне почистване.

Оценката е „базирана на принципи, които доведоха до изкривяване на резултатите, и трябва да бъде коригирана“, заявиха от Nornickel в изявление.

Компанията обаче потвърди ангажимента си да финансира почистването на региона, което се оценява на 150 млн. долара, като тук не влизат глобите.

Минути преди 14 ч. българско време акциите на Nornickel, търгувани в Москва, поскъпват с 1,4%.

Компанията вече е похарчила над 5 млрд. рубли за почистването през юни. Над 33 тона вода и гориво бяха събрани от региона, а над 127 000 тона заразена почва е била извозена от 2 юли насам.

Русия обяви извънредно федерално положение на територията на Красноярския регион заради разлив на дизелово гориво в най-северния руски град Норилск в началото на месеца. На 29 май 20 000 тона дизел изтичат от резервоар на MMC Norilsk Nickel PJSC, като горивото успява да замърси почвата и местни реки, които се оттичат в езеро, свързано с Карско море.

Според природозащитната организация Greenpeace разливът е най-големият в региона на Северния полярен кръг.

Учени от години предупреждават, че размразяването на някога постоянно замръзналата почва – покриваща почти половин Русия, поставя в риск сгради, тръбопроводи и други инфраструктурни обекти. В момента темпът, с който арктическият регион се затопля, е два пъти по-бърз от този в останалата част на света.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:48 | 14.09.22 г.
fallback