fallback

ЕК планира да инвестира поне 22 млрд. евро в подкрепа на младежката заетост в ЕС

На фона на пандемията младите хора ще срещат по-често предизвикателства при навлизането си на пазара на труда, подчертават от Комисията

16:49 | 01.07.20 г.
Автор - снимка
Редактор

Европейската комисия (ЕК) ще насочи най-малко 22 млрд. евро в подкрепа на младежката заетост в рамките на новия бюджет за периода 2021-2027 г.

Днес Комисията предложи финансирането чрез инструмента NexGenerationEU и бъдещия бюджет на ЕС, съобщават от Брюксел. Със средствата ще бъде подкрепена „Младежката гаранция“, създадена преди 7 години в разгара на дълговата криза, когато безработицата сред младите хора на възраст до 29 години нарасна до значителни нива.

Оттогава нивото на безработицата във възрастовата група 15-29 години е намаляло значително, но все още е значително по-високо в сравнение с общата безработица – малко под 16%.

На фона на пандемията младите хора ще срещат по-често предизвикателства при навлизането си на пазара на труда, подчертават от ЕК.

Новата инициатива се казва „Мост към работни места“. Тя ще подкрепя младежи на възраст 15-29 години.

Европейските институции се ангажират всеки регистриран за гаранцията за младежта да получи в рамките на четири месеца предложение за работа, образование, чиракуване или обучение.

Инициативата „Мост към работни места“ ще е по-приобщаваща с цел избягване на всякакви форми на дискриминация, с по-широка насоченост към по-уязвимите групи, например млади хора от расови и етнически малцинства, млади хора с увреждания или млади хора, които живеят в селски, отдалечени или необлагодетелствани градски райони. Чрез нея ще се вземат под внимание нуждите на предприятията, като се осигуряват необходимите умения — по-специално уменията, нужни за зеления и цифровия преход — както и кратки подготвителни обучения; ще се осигуряват също така съобразени с нуждите съвети, напътствия и наставничество.

Европейският алианс за професионална подготовка предостави над 900 000 възможности за чиракуване. Обновеният алианс ще насърчава националните коалиции, ще подкрепя малки и средни предприятия и ще засили участието на социалните партньори — профсъюзите и организациите на работодателите.

Днес ЕК предложи и Европейска програма за умения за постигане на устойчива конкурентоспособност, социална справедливост и издръжливост, с която ще се повишава квалификацията и ще се преквалифицират гражданите на ЕС.

Зеленият и цифровият преход и придружаващите ги демографски тенденции променят начина, по който живеем, работим и си взаимодействаме. Искаме да гарантираме, че хората притежават уменията, от които се нуждаят, за да просперират. Пандемията от коронавирус ускори тези преходи и постави пред нови предизвикателства професионалното развитие на много хора в Европа. След кризата много европейци ще трябва да усвоят нови умения или да усъвършенстват притежаваните от тях умения, за да се приспособят към променения пазар на труда, посочват от ЕК.

Програмата съдържа 12 акцента, които предвиждат подкрепа за укрепване на уменията, за стратегически действия на национално ниво за повишаване на квалификацията, препоръки за професионалното образование, повишаване уменията на учените и т.н.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 23:55 | 09.09.22 г.
fallback