Основните европейски борсови индекси приключиха днешната търговия разнопосочно, като оставят зад гърба си най-силното си тримесечие за последните 5 години, съобщава CNBC.
Паневропейският бенчмарк Stoxx 600 завърши сесията с ръст от 0,13%, изкачвайки се до ниво от 360,34 пункта, като общо за цялото тримесечие индексът прибавя към стойността си 13%, най-много от първото тримесечие на 2015 г.
Германският показател DAX се покачи с 0,64 на сто до 12 310,93 пункта.
Френският измерител CAC отчете спад от 0,19% до 4935,99 пункта.
Британският индекс FTSE записа понижение от 0,9% до 6169,74 пункта.
Във фокуса на инвеститорите днес беше новината за инфлацията в еврозоната, която през юни се ускорява до 0,3 на сто спрямо 0,1% през май. Разглеждайки основните компоненти на инфлацията в еврозоната, се очаква храните, алкохолът и тютюнът да се отчели ръст от 3,1% в цените си през юни (в сравнение с 3,4% през май), последвани от увеличение при услугите с 1,2% (в сравнение с 1,3% през май), неенергийни индустриални стоки (0,2% - непроменено спрямо май) и енергия (-9,4%, в сравнение с -11,9% през май).
Сред страните в 19-членния валутен съюз най-висока инфлация се очаква в Словакия (1,9%), следвана от Нидерландия (1,7%) и Малта (1%).
В четвъртък стана ясно, че инфлацията в Германия се ускорява повече, отколкото икономистите очакват, през юни, отчасти поради по-високите цени, начислени от доставчиците на услуги, които са изправени пред строги хигиенни мерки след облекчаването на блокадите.
Потребителските цени се повишават с 0,8% на годишна база и с 0,7% спрямо предходния месец. Данните са над прогнозите на икономистите. Официалните данни показват рязко увеличение в пазарните стойности на козметиката и козметичните услуги, както и на цените в ресторанти и кафенета, тъй като бизнесът все още търпи ограничения, за да предотврати разпространението на коронавируса.
Опасенията на инвеститорите около икономическото възстановяване бяха засилени днес, след като стана ясно, че властите в САЩ обсъждат варианта да отложат повторното отваряне на фабриките заради нарастващия дневен брой на заразените с коронавирус. Тедрос Аданом Гебрейесус, генерален директор на Световната здравна организация (СТО) заяви в понеделник, че ръстът на заразените все още се ускорява и без координирана глобална намеса „най-лошото тепърва предстои“.
При индивидуалните акции книжата на петролната компания Royal Dutch Shell поевтиняха с 3%, след като компанията предупреди, че може да премахне до 22 млрд. долара активи заради влошената перспектива за цените на петрола и природния газ.
Акциите на Standard Life Aberdeen приключиха търговията с ръст от 0,6 на сто, след като стана ясно, че главният изпълнителен директор на компанията Кейт Скеч ще се оттегли от поста, заменена от бившия ръководител на Citi Стивън Бърд.