fallback

Изборен провал за Макрон

Зелените във Франция се оказват големите победители във втория тур на местния вот на фона на рекордно ниска избирателна активност

10:51 | 29.06.20 г. 2
Автор - снимка
Редактор

Зелените във Франция се оказват най-големите победители на втория тур на местните избори, проведени вчера, на фона на рекордно ниската избирателна активност и неспособността на управляващата партия на президента Еманюел Макрон да напредне, пише онлайн изданието France24, като се позовава на информация на АФП.

Според прогнозите, базирани на частичното преброяване на гласовете, Europe Ecology, партията на Зелените, взима ключови градове като Лион, Бордо и Страсбург и е в тясна конкуренция за управлението в Лил.

Макрон изрази безпокойство от високия дял на въздържалите се да гласуват, който се оценява на около 60% от избирателите. Той признава, че вотът е белязан от „зелена вълна“.

Говорителят на правителството Сибе Ндиае говори за "разочарование" от лошото представяне на центристката партия на президента, създадена малко преди да спечели изборите през 2017 г. Това е първият път, в който политическата му сила се състезава на местни избори.

„Има места ... където собствените ни вътрешни подразделения ни доведоха до резултати, които са изключително разочароващи“, коментира Ндиае пред медиите.

Кандидатът на партията в Париж Агнес Бузин се очаква да е на трето място далеч след действащия социалистически кмет Ан Идалго. Идалго лесно си осигури втори мандат като кмет на френската столица на фона на курса на управление, който пое.

Същевременно партията на Марин льо Пен претендира за победа в южния град Перпинян. Това е и първата крайнодясна победа във френски град с население над 100 хил. души от 1995 г. насам, отбелязва медията.

„Не много добри новини“

Около 16,5 милиона избиратели са гласували в 5000 населени места, където първият тур на 15 март не доведе до избор на местна управа. Това представлява около 15 процента от общинските съвети на страната.

Но оценките показват, че само двама от петима гласоподаватели са се явили, а делът на въздържалите се от участие във вота льо Пен определя като „удивителен“. Крайнолевият лидер Жан-Люк Меленшон каза, че това представлява „граждански бойкот“.

Макрон заявява, че ниската избирателна активност е "не много добра новина", според съобщение на Елисейския дворец.

Рекордно ниската изборна активност беше зададена още в първия тур, когато пандемията набираше скорост. На 15 март 55% от гласоподавателите не отидоха до урните, припомня медията.

Вторият тур трябваше да се проведе на 22 март, но заради националната карантина беше отложен. Сега повечето ограничителни мерки в страната са отменени.

Броят на смъртните случаи от коронавируса в страната надвиши 30 хил. души, което ядоса някои избиратели заради неспособността на правителството да осигури бързо защитни средства.

Рокади?

Носят се слухове, че след този резултат Еманюел Макрон подготвя промени в кабинета си. Премиерът Едуар Филип така или иначе спечели кметския пост в пристанищния град Хавър в Нормандия, но ще има и други рокади в правителството.

Въпреки че френският закон позволява заемането на два изпълнителни поста, наблюдателите очакват Макрон да използва повода, за да смени премиера, чиято популярност надвишава неговата собствена.

Уволнението на Филип ще позволи на Макрон да декларира, че той ще се състезава за втори мандат, както и че си е взел бележка от провалите в управлението на здравната криза, коментира Муджтаба Рахман от консултантската компания Eurasia Group.

Остават 22 месеца до следващите президентски избори във Франция. Основен конкурент на Макрон поне засега е Марин льо Пен.

Не са малко обаче анализаторите, които твърдят, че лошият резултат и впечатляващият дял на въздържалите се от вота се дължат на сложната обстановка заради пандемията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 01:28 | 11.09.22 г.
fallback