Премиерът на Италия Джузепе Конте вероятно ще потърси одобрението на парламента за около 10 млрд. евро допълнителни разходи, заявяват правителствени служители пред Bloomberg. Това ще е поредната стъпка на Конте в опит да възроди една от най-уязвимите икономики в Европа.
Допълнителните средства ще разширят бюджетния дефицит на Италия през тази година до 11% от брутния ѝ вътрешен продукт (БВП) от текущото ниво от 10,4%, посочва едно от официалните лица.
Средствата ще помогнат за финансирането на правителствената програма, гаранционен фонд за малките и средни компании, ресурси за градовете и регионите, както и инициативите на Европейския съюз (ЕС), допълват източниците на агенцията.
Вече обременена с една от най-високите дългови тежести в света, Италия е притисната да увеличи разходите, за да помогне на икономиката си да се възстанови от ограничителните мерки, наложени за справяне с пандемията от коронавируса. Въпреки че активността започна да се възстановява, след като правителството облекчи ограниченията, притесненията остават, тъй като изтичат забраните за съкращения на служителите и се възобновяват плащанията на данъци и вноски по кредити.
Властите заявиха, че се очаква бюджетният дефицит да нарасне с повече от 60 млрд. евро през 2020-2021 г., ако правителството на Конте реши да използва пълноценно програмите за подкрепа на ЕС. Правителството вече одобри два стимулиращи пакета на обща стойност 75 млрд. евро.
„Трябва да осъществим предприетите от нас икономически действия, да наблюдаваме тяхното въздействие и евентуално да сме готови за нови интервенции“, заяви Конте пред икономически форум във вторник. „Не можем да изключим това“, изтъкна той.
Служител на Министерството на финансите заяви, че правителството се ангажира да отдели допълнителни ресурси, когато е необходимо.
Ключов приоритет на крехкото коалиционно правителство на Конте е да се избегне скок на безработицата, когато програмата за защита на служителите от освобождаване изтече в средата на август. Въпреки че нивото на безработица падна през април до най-ниската си стойност от 2007 г. насам, понижението се дължи на факта, че стотици хиляди хора, останали без работа, се отказаха да търсят нова.
Премиерът заяви в понеделник, че компаниите могат да използват програмата за защита на работниците за още четири седмици, като добави, че целта е да се предостави подкрепа „толкова дълго, колкото е необходимо“.
Рецесията, предизвикана от COVID-19, изстисква италианската икономика, която вече започна да се свива в края на 2019 г. Централната банка на Италия прогнозира свиване между 9,2% и 13,1% през тази година и ограничен ръст през 2021 г.
Това ще увеличи дълга на страната до над 150% от БВП. Въпреки че мащабната програма за закупуване на активи на Европейската централна банка (ЕЦБ) контролира нивата на лихвените проценти, икономистите посочват, че решението на Европа за създаване на фонда за възстановяване е от ключово значение за предотвратяване на силното покачване на разходите по заемане на Италия.
Страхът от стигмата, свързан с използването на европейския спасителен фонд, увеличава тежестта за страната. Вместо това правителството в Рим избира да използва пазарите на облигации, където може да поеме дълг с ниска лихва за 10 години.