Берлин се опасява, че новите санкции на САЩ срещу проекта за пренос на природен газ от Русия „Северен поток 2“, ако бъдат въведени, могат да навредят на суверенитета на Европейския съюз (ЕС) и на Германия.Те също така могат да засегнат германската публична администрация и германските компании, свързани по един или друг начин с проекта, съобщава Frankfurter Allgemeine Zeitung, позовавайки се на документ на Министерството на икономиката.
Според документа Вашингтон може да наложи нови санкции за „всички компании“, които ще предоставят застрахователни услуги, модернизация на газопроводната мрежа или, например, преоборудване за плавателни съдове, които полагат тръби. „Същото се отнася и за предоставянето на услуги като мониторинг, инспекция и сертифициране, които са необходими за работата на „Северен поток 2“, се посочва в документа.
Министерството смята, че американските санкции се прицелват в много германски и европейски компании, съобщава ТАСС.
Новото двупартийно законодателство, предложено от сенаторите Тед Крус, републиканец, и Джейн Шайин, демократ, и подписано на 4 юни, заплашва да спре проекта „Северен поток 2“ чрез разширяване на санкциите. В това число влизат наказания за страните, участващи в дейности по полагането на тръби, както и за компании, предоставящи услуги по подписване, застраховка или презастраховане на проекта.
Председателят на комисията по икономика и енергетика към Бундестага Клаус Ернст заяви, че Германия и ЕС трябва да обмислят отговор на плановете на САЩ за разширяване на санкциите срещу „Северен поток 2“. Според Ернст „американските действия по този въпрос вече не е задължително да се възприемат като акт на приятелство, а като намеса в суверенитета на Германия и ЕС“.
Проектът „Северен поток 2“ предвижда доизграждането на транспортно газово съоръжение с капацитет от 55 млрд. куб. м годишно от Русия до Германия през Балтийско море. Газопроводът е завършен на 93%, като се очаква той да бъде готов до края на годината. Спирането на дейността на швейцарската компания Allseas по полагането на тръби през декември 2019 г. се дължи именно на риска от американските санкции, които вече бяха гласувани.
През декември говорителят на руския президент Дмитрий Песков заяви, че санкциите на САЩ срещу проекта нарушават международното право и представляват идеален пример за нелоялна конкуренция.