Американски сенатори представиха в четвъртък (4 юни) законопроект за разширяване на санкциите срещу руските газопроводи „Турски поток“ и „Северен поток 2“, които са насочени и към останалите проекти на Москва, за които Вашингтон смята че ще засилят икономическото и политическото влияние на Русия спрямо Германия и други европейски страни, съобщава Euractiv.
Законът за енергийната сигурност следва законодателството, подписано от президента Доналд Тръмп миналата година, което накара швейцарско-холандската компания Allseas да прекрати работата по полагане на тръбите по офшорното трасе на „Северен поток 2“.
Два руски кораба за полагане на тръби може да завършат оставащите 160 км от проекта, който се ръководи от държавната енергийна компания „Газпром“. Газопроводът се очаква да бъде пуснат в експлоатация до края на 2020 г. или в началото на следващата година, заяви руският президент Владимир Путин.
Новото двупартийно законодателство, оглавявано от сенаторите Тед Крус, републиканец, и Джейн Шайин, демократ, може да спре проекта „Северен поток 2“ чрез разширяване на санкциите, включвайки наказания за страните, участващи в дейности по полагането на тръби, и компании, предоставящи услуги по подписване, застраховка или презастраховане на проекта.
Не е толкова ясно какво би могло да бъде въздействието на законопроекта върху „Турски поток“, газопроводът, който транспортира руски газ до европейската територия на Турция през Черно море. От Турция съоръжението продължава под името „Балкански поток” през България, Сърбия, Унгария до Австрия.
Крус заяви, че „тези, които участват с кораби, които инсталират газопровода, ще бъдат изправени пред незабавни санкции“.
Шайин посочи от своя страна, че газопроводът заплашва енергийната независимост на Украйна и Европа и „дава възможност на Русия да се възползва от нашите съюзници“.
Законопроектът трябва да бъде приет от Камарата на представителите и Сената, двете камари на Конгреса, и подписан от Тръмп. Той добавя санкции за компании, предоставящи услуги или съоръжения за плавателните съдове, включително заваръчно оборудване, модернизиране и др.
Много политици и енергийни компании в Германия подкрепят „Северен поток 2“, тъй като най-голямата икономика в Европа се стреми да прекрати използването на въглищата и ядрената енергия.
Администрацията на Тръмп обяви износа на втечнен природен газ (LNG) от САЩ като алтернатива на руските доставки, наричайки го „газ към свободата“. Американските производители на LNG обаче се сблъскват със затруднения поради свитото глобално търсене.
Говорителят на оператора на „Северен поток 2“, Nord Stream, Йенс Мюлер заяви, че европейските страни и индустрии ще плащат „милиарди повече" за газ, ако газопроводът не бъде изграден. „Решенията относно енергийната политика на Европейския съюз трябва да бъдат оставени на европейците“, подчерта Мюлер.
Германският министър на икономиката Петер Алтмайер разкритикува миналата седмица Вашингтон за „ескалиране на заплахата от санкции, които е екстериториални и следователно в противоречие с международното право“.
Руският плавателен съд за полагане на тръби „Академик Черский", който Москва може да използва за довършване на „Северен поток 2", смени собствеността си от „Газпром флот" към STIF, показа руски регистър тази седмица.
STIF беше свързана с групата от компании на „Газпром“ към 1 април, но няма данни за нейната собственост оттогава, заяви говорителят на „Газпром" Сергей Куприянов пред Ройтерс.