Турското правителство се готви да даде нови правомощията на полицейско звено с помощни функции, наброяващо 28 000 души. Плановете на Анкара обаче предизвикаха опасения, че по този начин президентът Реджеп Ердоган създава свои верни части в силите за сигурност.
Новите правомощия ще позволят на т. нар. охранители да искат лични документи на граждани за проверка, както и да извършват претърсвания. Силите също така ще могат да се използват като подкрепление по време на полицейски акции срещу престъпници или при протести. Това става ясно от проектозакон, който парламентът в страната се очаква да приеме в петък.
Членовете на силите се предвижда също така да минават курсове за прилагане на човешките права, както и за употреба на огнестрелни оръжия.
Според основната опозиционна Републиканска народна партия (РНП) спомагателните части ще се превърнат в „охрана на режима“, вярна на управляващата Партия на справедливостта и развитието (ПСР).
„Охранителите са част от силите за сигурност, които служат на всички“ в страната, заяви заместник-председателят на парламента Наджъ Бостанджъ от ПСР. „Обвиненията на опозицията нямат никаква основа“, допълни той.
В сряда опозиционният депутат от Партията на доброто Мехмет Чулоуглу цитира съобщения в медиите, според които представители на полицейските части са се намесвали „в начина на живот на хората“, подобно на религиозната полиция в Иран.
Партията на Ердоган е в тлеещ конфликт със силите за сигурност и най-вече с армията от самото си създаване в началото на хилядолетието. Напрежението достигна връхната си точка през 2016 г., когато представители на армията се опитаха да извършат преврат срещу Ердоган, който обаче беше потушен.